1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte Referans Düzlemi Özellikleri

revit referans düzlemleri

Bir referans düzlemi seçip; Özellikler “Properties“ paletindeki özelliklerini görüntüleyebilir ve/veya değiştirebilirsiniz.

İsim

Tanımı

İNŞAAT
Duvar Kapama

“Wall Closure”

Duvarların kapılar ve pencereler için boş bırakıldığı noktayı tanımlamak için, bir referans düzlemi kullanabilirsiniz. Bu noktayı tanımlamada, referans düzlemi kullanmak için, bu seçeneği seçin. Bu parametre yalnızca Aile Düzenleyicisinde “Family Editor“ kullanılabilir.
KİMLİK VERİLERİ
İsim

“Name”

Referans düzleminin ismidir.
Alt kategori

“Subcategory”

Referans düzlemine atanan alt kategorinin ismidir.
KAPSAM
Kapsam Kutusu

“Scope Box”

Referans düzlemine uygulanan kapsam kutusudur.
DİĞER
Referans mı

“Is Reference”

Bir ailenin oluşturulması sırasında referans düzleminin önceliğini ve referans düzleminin bir projede nasıl davrandığını ayarlar. Bu, aileyi boyutlandırabileceğiniz veya ona hizalayabileceğiniz anlamına gelir.

Şayet tüm aile türleri için bir referans düzlemini referans olarak ayarlarsanız, aileyi projenize yerleştirdiğinizde bu aile tipini tutarlı bir şekilde ölçülendirebilirsiniz. Örneğin, 24″, 30″ ve 36″ tiplerinde bir kapı ailesi oluşturdunuz ve her tip için kapının sol yanını referans düzlemi belirlediniz. Ardından projenize yeni 24″ kapı tipini yerleştirir ve kapınız için dış duvar dan 5 birim mesafe belirlediniz. Daha sonra 24″ kapıyı 30″ kapıyla değiştirmeye karar verdiniz. Kapıları değiştirdiğinizde, REVİT 5 birimlik ölçüyü korur. (Merkez” Center”, Sol “Left”, Sağ “Right, gibi) tüm isimlendirilmiş değerler ve Güçlü Referans “Strong Reference” olarak belirlenmiş öğeler güçlü referanslardır ve ölçülendirme ve çıtçıtlanma için en yüksek önceliğe sahiptir. Önceden tanımlanmış isimler, aileleri yetkilendirirken size yardımcı olması için kullanılabilir. Tüm isimlendirilmiş değerler, kullanılan isimden bağımsız olarak aynı şekilde çalışır. Zayıf Referans “Weak Reference” değerinin ölçülendirme ve çıtçıtlanma önceliği daha düşüktür. Referans Değil “Not A Reference olarak belirlenmiş öğeler, proje ortamında ölçülendirme ve çıtçıtlanma için yok sayılırlar.

Orijini Tanımlama

“Defines Origin”

İmlecin, yerleştirdiğiniz nesnenin üzerinde durduğunu belirtir. Örneğin, dikdörtgen bir kolon yerleştirdiğinizde, imleç kolon şeklinin merkez çizgisinde durur.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.