1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte Proje Parametresi Yaratma Videosu-1

Revitte Parametreler

Modeldeki öğelere özel bilgiler eklemek için, Proje Parametrelerini kullanabilirsiniz.

Bu video şunları göstermektedir:

  1. Proje Parametresi “Project Parameter“ iletişim kutusunu açma.
  2. Proje Parametresi “Project Parameter” ile Paylaşılan Parametre “Shared Parameter” arasındaki farkı anlama.
  3. Duvarlar için bir Proje Parametresi oluşturma.
  4. Diğer öğelere bir Proje Parametresi “Project Parameter“ ekleme.

Not: Bu video REVİT’in 2016 sürümü kullanılarak kaydedilmiştir. Daha yeni bir yazılım sürümü kullanırken, işlevsellik ve kullanıcı ara yüzünde farklılıklar görebilirsiniz.

Videoyu Oynat

Videonun Açıklaması

Proje parametreleri, modellerinizdeki öğelere özel bilgiler eklemenize olanak tanır. Özel aile parametreleri, Aile Düzenleyicisinde “Family Editor“ yüklenebilir ailelere eklenebilir ve bu parametreler, aile bir modele yerleştirildiğinde görünür. Bir sistem ailesine özel bilgiler eklemek için, proje parametrelerini kullanmanız gerekir. Çünkü sistem aileleri modele yüklenmez. Sadece projede vardırlar.

Örneğin, projenizdeki duvar tiplerine bir UL kodu alanı eklemek istiyorsunuz. UL kodu bilgilerini tutmak için, bir proje parametresi oluşturun. Yönetim “Manage” sekmesi içerisinde > Ayarlar “Settings” panelinde Proje Parametreleri “Project Parameters“ [    ] komut simgesine tıklayarak komutu çalıştırın ve Proje Parametreleri “Project Parameters“ iletişim kutusunda, Ekle “Add” düğmesine tıklayın.

Proje Parametresini “Project Parameters“ Parametre Özellikleri “Parameter Properties“ iletişim kutusunda tanımlarsınız. Bu örneğimizde, bir çizelgede görüntülemek için, yalnızca UL kodu bilgilerine ihtiyacınız var. Bu nedenle Proje Parametresi “Project Parameter“ seçeneğini seçiyorsunuz. Şayet bu bilgi bir etikette de gerekli olsaydı, Paylaşılan Parametre “Shared Parameter” seçeneğini seçerdiniz.

Parametre için bir isim girin ve bunun tip esaslı “type-based” bir parametre olduğunu belirleyin. Parametrenin tipi ve gruplandırması da ayarlanacaktır. İletişim kutusunun sağ tarafında, parametrenin uygulanacağı Kategoriyi “Category” seçin. Bu örneğimizde, eleman Duvarlar “Walls” kategorisine eklenecektir. Özellikler “Properties“ iletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine tıklayın ve yeni parametreyi projedeki duvar tiplerine atamak için, tekrar OK düğmesine tıklayın.

Duvar tipi özelliklerini görüntülediğinizde, artık listelenen UL kodu parametresini görebilirsiniz.

Proje Parametreleri “Project Parameters”, yüklenebilir ailelere de uygulanabilir. Örneğin, şayet daha sonra UL kodu parametresinin projenizdeki kapı ve pencerelere de uygulanmasını istediğinize karar verirseniz, Proje Parametreleri “Project Parameters“ iletişim kutusunu açın; UL kodu parametresini seçin ve Değiştir “Modify “ düğmesine tıklayın. Parametrenin uygulanacağı ek kategorileri seçin ve iki kez OK düğmesine tıklayın.

Sistem ailesi öğelerine veya bir projeye yerleştirildikten sonra herhangi bir öğeye özel bilgiler eklemek için, Proje Parametrelerini “Project Parameters“ kullanın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.