1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte Plan Görünüşünün Derinliğini Ayarlama Hakkında

Plan Görünüşleri

Revit’te bir modelin parçalarını kesme düzleminin altında görüntülemek için, Derinlik Kırpma “Depth Clipping“ parametresini kullanın.

Şayet duvarın yalnızca Seviye-3’ün görünüş aralığında göründüğü aşağıdaki şekilde plan görünüşünde görünmesini istiyorsanız, “Depth Clipping“ parametresini kullanarak duvarı görünüşten kırpabilirsiniz.

Plan görünüşü için  “Depth Clipping“ parametresini kullanarak bu özelliği etkinleştirdiğiniz zaman, arka klip “back clip” düzlemi, görünüşün Görünüş Aralığı “View Range“ özelliklerinin bir parçası olan Görünüş Derinliği “View Depth“ parametresi tarafından tanımlanır.

Derinlik Kırpma “Depth Clipping” iletişim kutusunu açmak için, Özellikler “Properties” paletinde Kapsamlar “Extents” kısmındaki Derinlik Kırpma “Depth Clipping“ parametresini bulun ve Değer “Value” sütununda o anki geçerli (aktif) Derinlik Kırpma “Depth Clipping“ ayarını gösteren düğmeye tıklayın.

Not: Plan görünüşleri, kat planı görünüşlerini, yansıtılmış tavan planı görünüşlerini, yapısal plan görünüşlerini, detay plan görünüşlerini ve açıklama plan görünüşlerini içerir.

Örnek

Aşağıdaki resim, kesme düzlemini , görünüş derinliğini , Seviye-3’ün altındaki duvarın kırpıldığı plan görünüşünü ve Seviye 3’ün altındaki duvarın görünür olduğu plan görünüşünü gösteren arka klips “back clip” düzlemini göstermektedir.

Aşağıdaki resim ise, bu model için kesme düzlemini  ve görünüş derinliğini ve Derinlik Kırpma “Depth Clipping“ parametre seçenekleri için ortaya çıkan plan görünüşü temsillerini gösterir:

  • Çizgisiz Klip , Çizgi ile Klip  ve Klip yok .

Bölge Planları “Plan Regions”, ait oldukları üst görünüşlerinin Derinlik Kırpma “Depth Clipping“ parametre ayarına uyarlar ancak; kendi Görünüş Aralığı “View Range settings“ ayarlarını izlerler.

Belirli görünüşlerde (yapısal kirişler gibi) sembolik temsili ve kesilemeyen ailelere sahip öğeler, arka kırpma düzlemi tarafından bir plan görünümü kestiğinizde etkilenmezler. Bunlar gösterilecek olup; kesilmeyeceklerdir.

Bu özellik, çıktı almayı (yazdırmayı) etkilemez.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.