1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte Perspektif Görünüşte Çalışma  (Video)

3boyutlu 3B Görünüşler

Revit’te 3 boyutlu 3B “3D” ortografik veya perspektif görünüşte çalışırken, tasarımı geliştirmek ve iyileştirmek için, yapı öğeleri ekleyebilir ve bu öğeleri düzenleyebilirsiniz. Bu video şunları göstermektedir:

  1. Görünüş için hedef konumu, göz yüksekliğini ve kırpma bölgesini ayarlama.
  2. Görünüşte öğeler oluşturma ve düzenleme.
  3. Model öğelerini taşımak için, geçici ölçüleri kullanma.

Not: Bu video Revit’in 2017 sürümü kullanılarak kaydedilmiştir. Daha yeni bir yazılım sürümü kullanırken, işlevsellik ve kullanıcı arayüzünde farklılıklar görebilirsiniz.

Video Oynat (İngilizce)

Videonun Transcripti

Bir perspektif görünüş oluşturmak için, projeye bir kamera yerleştirip; hedef konumu ayarlarsınız. Kamerayı yerleştirdikten sonra, kameranın göz yüksekliğini ve hedef yüksekliğini ayarlamak için, Özellikler “Properties“ paletini kullanmalısınız. Şayet gerekirse, görünüşün sınırını seçerek ve tutamaçları kullanarak kırpma bölgesini ayarlayabilirsiniz. Değişikliklerinizin mekanın tasarımını nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için, perspektif görünüşte öğeler oluşturp; bu öğeleri düzenlersiniz. Örneğin, perde duvar ızgara çizgilerini ekleyebilir ve ayarlayabilirsiniz. Oda bağlamında 2 alan arasındaki perde duvarı tasarlayıp; geliştirebilirsiniz. Merdivenlerin yanına bir duvar eklerken nesne çıtçıtlarını kullanmalısınız. Duvarın şeklini merdivenlerin altına sığacak şekilde düzenlemek için, duvardaki Profil Düzenle “Edit Profile“ aracını kullanın. Tavan gibi çizim tabanlı bir öğe ekleyebilirsiniz. Bunun için, çizim galerisinden Çizgiler, seç “Pick lines“ komut simgesine tıklar ve çizimi oluşturmak için, görünüşteki öğeleri kullanırsınız. Bir kenar çizgi zincirini seçmek ve çizimi oluşturmak için, TAB tuşunu kullanırsınız. Çizimin kenarları, görünüşün kırpma sınırlarının dışında kalabilir. Modeldeki öğeleri taşımak için, görünüşteki geçici ölçüleri kullanabilirsiniz. Şayet geçici ölçüler görünmüyorsa, şeritteki Seçenekler “Options” çubuğu’nda Ölçüleri Etkinleştir “Activate Dimensions“ düğmesine tıklayın.

Perspektif bir görünüşte çalışmak, projenizi tasarlamanıza ve sunmanıza yardımcı olabilir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Perspektif 3B “3D” Görünüş Oluşturma

Revit’te Perspektif “Perspective“ seçeneği, bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşün ortografik yerine perspektif olarak görüntülenip …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.