1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte Ortografik 3B “3D Görünüş Oluşturma

3boyutlu 3B Görünüşler

Revit’te ortografik 3B “3D” görünüşler, bina modelini, kameranın uzaklığından bağımsız olarak tüm bileşenlerin aynı boyutta olduğu 3B “3D” görünüşte gösterir. Bunun için:

  1. Bir plan, kesit veya cephe görünüşünü açın.
  2. Görünüş “View” sekmesi içerisinde > Oluştur “Create” anelinde > 3B Görünüş “3D View” aşağı açılır menüsünden > Kamera “Camera” komutuna tıklayın.
  3. Yönetim “Manage” sekmesi içerisinde > Görünüşler “Views“ panelinde > Kamera “Camera” komutuna tıklayın.
  4. Şeritteki Seçenekler “Options” çubuğunda, Perspektif “Perspective“ seçeneğinin işaretini kaldırın.
  5. Kamerayı yerleştirmek için çizim alanına bir kez tıklayın ve hedef noktayı yerleştirmek için tekrar tıklayın.

Not: Mevcut görünüşlerde, Projeksiyon modunu belirlemek için, Görübtü Kübü “ViewCube” simgesine sağ tıklayabilir ve açılan kısa yol menüsünden Ortografik “Orthographic“ öğesini seçebilirsiniz.

Mevcut projenin isimsiz bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşü açılır ve Proje Tarayıcısı “Project Browser“ paletinde görüntülenir. Şayet projede halihazırda isimsiz bir görünüş varsa, 3 boyut 3B “3D” aracı mevcut görünüşü açar. Proje Tarayıcısı “Project Browser“ paletinde o görünüşün adına sağ tıklayıp Yeniden Adlandır “Rename” seçeneğini seçerek varsayılan 3 boyutlu 3B “3D” görünüşü yeniden isimlendirebilirsiniz. İsimlendirilmiş 3B “3D” görünüşler proje ile birlikte kaydedilir. Varsayılan, adsız 3 boyutlu 3B “3D” görünüşü yeniden isimlendirdiğinizde, 3B “3D” aracını bir sonraki tıklatışınızda, Revit yeni bir adsız görünüş açar. Bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşün görüntülenebilir kısmını sınırlamak için, bir kesit kutusu “section box“ kullanabilirsiniz.

 Kamerayı modelin Güneydoğu Köşesinin Üstüne Yerleştirmek için:

  1. Görünüş “View” sekmesi içerisinde > Oluştur “Create” panelinde > 3B Görünüş “3D View” aşağı açılır menüsünden > Varsayılan 3B Görünüş “Default 3D View” komutunu tıklayın. Bu eylem, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, kamerayı hedef zemin katın ortasına gelecek şekilde modelin güneydoğu köşesinin üzerine yerleştirecektir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Perspektif 3B “3D” Görünüş Oluşturma

Revit’te Perspektif “Perspective“ seçeneği, bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşün ortografik yerine perspektif olarak görüntülenip …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.