1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte Kısıtları “Constraints” Gösterme Video

 

Modeldeki bir öğenin diğer öğelerle nasıl kısıtlanmış olduğunu veya nasıl kısıtlanabileceğini görmek için, kısıtları “constraint” ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu video aşağıdaki konuları gösterecektir:

  1. Modeldeki unsurları sınırlama.
  2. Kısıtları Göster modunu açma.
  3. Öğelerden bir kısıtı “constraint” kaldırma.
  4. Çizilmiş öğelerin kısıtlarını “constraint” düzenleme.

Not: Bu video REVİT’in 2016 sürümü kullanılarak kaydedilmiş olup; programın daha yeni bir sürümünü kullanırken, işlevsellik ve kullanıcı ara yüzünde farklılıklar görebilirsiniz.

Video: Kısıtları “Constraints” Gösterme (İngilizce)

Videonun Açıklaması

Karmaşık bir modelde çalışırken, hangi öğelerin kısıtlandığını ve bu kısıtların “constraint” eleman davranışını nasıl kontrol edebileceğini anlamak zor olabilir. Kısıtları Göster “Reveal Constraints“ görünüş modu, görünüşteki tüm ölçü ve hizalama kısıtlarını “constraint”  hızlı bir şekilde görmenizi sağlar.

Bu videomuzdaki örnekte, modelin farklı alanlarında 2 hizalama görevi gerçekleştireceğiz. İlk olarak, modelin sağ kanadında yakından çalışarak, duvarı ızgara çizgisine hizalayacağız. Daha sonra, modelin merdiven kuyusu yakınındaki alanının üzerinde çalışırken, merdivenin tırabzana hizalanmadığını görüyoruz ve merdivenin kenarını gerektiği gibi hizalıyoruz.

Görüntü uzaklaştırma “zoom out” yaptığınızda, başlangıçta hizaladığımız duvarların hareket ettiğini görebilirsiniz. Duvarların neden ızgara çizgisiyle hizalanmadığı net değil. Duvarı veya merdiveni seçtiğimizde herhangi bir kısıt “constraint” görmüyorsunuz.

Ekranın sol alt tarafındaki Görünüş Denetimleri “View Control” çubuğunda Kısıtları Göster “Reveal Constraints“ simgesine tıklayın. Kısıtları Göster “Reveal Constraints“ modunda, çizim alanının renkli bir kenarlığı vardır ve kısıtlar “constraint” renkli olarak görüntülenirken; model elemanları gri renkte görüntülenir. Artık merdiven ve duvar arasındaki kısıtı “constraint” görebilirsiniz ve duvarların birbiriyle hizalı olduğunu görebilirsiniz. Bu kısıtlar  “constraint” nedeniyle, merdiveni hizaladığımızda, duvarlar da hareket ettiği için ızgara çizgisiyle hizalanmadı.

Şayet kısıtı “constraint”  seçerseniz, kısıtladığı öğeler de vurgulanır. Kısıtı “Constraint”  silerek veya kilidini kaldırarak modelden kaldırabilirsiniz. Şimdi, merdivenin konumunu etkilemeden duvarları gerektiği gibi hizalayabiliriz. 2 set merdiven arasındaki daha açık renkli kısıta “constraint” dikkat edin. Çizim modunda oluşturulan kısıtlamalar soluk renkli olarak görüntülenir. Bu kısıtlamaları düzenlemek için, çizilmiş öğeyi seçin ve Çizimi Düzenle “Edit Sketch“ düğmesine tıklayın.

Çizim moduna girdiğinizde, kısıtlama tam renkli olarak görüntülenir ve değiştirilebilir veya silinebilir. Kısıtları Göster “Reveal Constraints“ görünüş modu, kısıtlar “constraints” tarafından oluşturulan bağımlılıkları olan model öğelerinde sorun giderirken veya değiştirirken faydalıdır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.