1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte Kapsam Kutularını Kullanarak Referans Kotların (Datum) Görünürlüğünü Kontrol Etme

revit kapsam kutuları

Referans kot (Datum) öğelerinin görüntüleneceği görünüşleri belirtmek için, bir kapsam kutusu “scope box” kullanabilirsiniz.

Video: Kapsam Kutuları “Scope Box” Oluşturma ve Kullanma (İngilizce)

Bir projeye (ızgaralar, kotlar ve referans çizgileri gibi) referans kot (datum) öğeleri eklediğinizde, bunlar istenilenden daha fazla görünüşte görüntülenebilir. Örneğin, bir plan görünüşüne ızgara çizgileri eklediğinizde, ızgara çizgileri modelin tüm plan görünüşlerinde görüntülenir. Ancak, ızgara çizgilerinin yalnızca belirli görünüşlerde görüntülenmesini isteyebilirsiniz.

Kapsam kutuları “Scope box”, kesme düzlemi kapsam kutusuyla “scope box” kesişen görünüşlerde referans kot (datum) öğelerinin görünürlüğünü kontrol eder. Kapsam kutuları “Scope box”, bir görünüşe paralel veya dikey olmayan referans kotların (datum) görünürlüğünü kontrol etmek için özellikle yararlıdır.

Örnek

Örneğin, aşağıdaki şekilde görünen kat planı, ana binaya açılı bir kuş kafesi şeklinde kanadı olan bir bilim merkezini göstermektedir. Ana bina ve büyük kuşkanadı yerleşimi için farklı ızgaralar kullanılmıştır. Birleşme çizgisi, binanın her bir parçasını ayrı sayfalarda göstermek için bu kat planının nerede bağımlı görünüşlere bölündüğünü göstermektedir. Ancak, kuşkanadı yerleşiminin bağımlı görünüşünde, ana bina için referans olan ızgara çizgilerini göstermek istemezsiniz. Ana binanın bağımlı görünüşünde ise, kuşkanadı yerleşimi için referans olan ızgara çizgilerini göstermek istemezsiniz. Bunu kapsam kutularını kullanarak yapabilirsiniz.

dwg,autocad,autocad 2018 izmir özel ders,autocad 2018 özel ders,autocad 2018 özel ders izmir,autocad izmir özel ders,autocad 2019,autocad 2019 özel ders,autocad 2019 özel ders izmir,autocad 2019 izmir özel ders,autocad 2020,autocad 2020 özel ders,autocad 2020 özel ders izmir,autocad 2020 izmir özel ders,autocad 2021,autocad 2021 özel ders,autocad 2021 özel ders izmir,autocad 2021 izmir özel ders,autocad izmir özel ders ücreti,autocad özel ders izmir ücreti,özel ders,özel autocad dersi,özel ders verme,autocad komutları,Atatürkçü,autocad Bornova özel ders verenler, Bayraklı özel ders verenler,  rvt,autodesk revit 2020,autodesk revit eğitim,autodesk revit özel ders,autodesk revit özel ders izmir,autodesk revit 2021,autodesk revit 2021 eğitim,autodesk revit 2021 özel ders,autodesk revit 2021 özel ders izmir,revit komutları

Referans kot (Datum) Elemanlarını Kontrol etmede Kapsam kutularını “Scope box” kullanmak için:

  1. Bir veya daha fazla kapsam kutusu “scope box” yaratın.
  2. (ızgaralar, kotlar ve referans çizgileri gibi) referans kot (datum) öğelerine bir kapsam kutusu “scope box” uygulayın.
  3. (İsteğe bağlı olarak) İstediğiniz görünüşlere bir kapsam kutusu “scope box” uygulayın.

Not: Bu özelliği, Çoklu Kapsam Kutusu “Multi scope box” örnek özelliği olmadığı için Çoklu ızgaralarda kullanamazsınız.

Bu Bölümdeki Konular

Kapsam kutuları “Scope box”, 3 boyutlu 3B “3D” görünüşlerde ve ilişkili kotu kapsam kutusuyla “scope box” kesişen plan görünüşlerinde otomatik olarak görünür. Bir kapsam kutusunun “scope box” görünürlüğünü yeniden boyutlandırarak, bir görünüşte gizleyerek veya Görünüşler Görünür “Views Visible“ özelliğini ayarlayarak kontrol edebilirsiniz.

Kapsam kutularını “Scope box” kullanarak referans kotları (datum) kırpın ve referans kot (datum elemanlarının görünüRevitte Kapsam Kutusunu “Scope Box” Yeniden Boyutlandırmarlüğünü kontrol edin.

Kapsam kutularını “scope box” yalnızca plan görünüşlerinde yaratabilirsiniz. Bir kapsam kutusunu “scope box” yarattıktan sonra, 3 boyutlu 3B “3D” görünüşte kapsam kutusunun “scope box” boyutunu ve konumunu değiştirebilirsiniz.

Bir kapsam kutusundaki “scope box” referans elemanlarının (datum) görünürlüğünü kontrol etmek için, her referans kot (datum) elemanını kapsam kutusuyla “scope box” ilişkilendirmelisiniz.

Görüntülenen görünüşleri kontrol etmek için, kapsam kutusunu “scope box” yeniden boyutlandırın.

Görünümler Görünür “Views Visible“ özelliği, cephe görünüşleri de dahil olmak üzere çeşitli görünüşlerde kapsam kutusunun “scope box” görüntülenmesini ayarlar.

Bir kapsam kutusu  “scope box” herhangi bir görünüşe uygulanabilir, ancak kapsam kutusunun  “scope box” görünüşte görünmesini istemeyebilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.