1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte Hesaplanan Değerler

Revit’te formüle dayalı raporlama değerlerini tanımlamak için, Hesaplanan Değer “Calculated Value” iletişim kutusunu kullanın.

   Video: Çizelgeler ve Ek Açıklama Metinleri için Değerleri Hesaplama (İngilizce)

Etiketler ve çizelgeler için raporlama parametreleri oluştururken Hesaplanan Değer “Calculated Value“ iletişim kutusuna erişmelisiniz. Bunun için:

 • Bir etikete hesaplanan bir değer eklemek için, etiket ailesini düzenlerken Etiketi Düzenle “Edit Label“ iletişim kutusunda [ ]  komut simgesine tıklayın.
 • Hesaplanan bir parametreyi çizelge alanı olarak eklemek için:
  • Bir çizelge oluştururken, Çizelge Özellikleri “Schedule Properties“ iletişim kutusunda [ ]  komut simgesine tıklayın.
  • Bir çizelgeyi düzenlerken, Çizelge/Miktarları Değiştir “Modify Schedule/Quantities“ sekmesi içerisinde > Parametreler “Parameters“ panelinde >  (Hesaplanan) “ (Calculated)” [  ] komut simgesine tıklayın.

Değer “Value” için benzersiz bir isim oluşturmak için, İsim “Name” alanını kullanın. Çizelgelerde “Schedules” bu, sütun başlığı olacaktır. Ayrıca çizelgeler “Schedule” bir Formül “Formula” veya Yüzde   “Percentage“ hesaplaması oluşturma seçeneğine de sahiptir. Mevcut değer için en iyi seçeneği seçin.

Not: Çizelgeler “Schedules” için hesaplanan değerler kategorilere atanmaz ve şayet gerekirse bir programın başka bir yerinde yeniden girilmelidir.

Formül Alanları “Formula Fields”

 • Disiplin “Discipline”: Değer için amaçlanan disiplini belirler.
 • Tip “Type”: Değer için disiplinle ilişkili tipi belirler.
 • Formül “Formula”: Değer için hesaplama formülünü girin. Hesaplama için mevcut değişken alanlarını görüntülemek ve girmek için, Alanlar “Fields” [ ] simgesine tıklayın. Etiketler için alanlar, etiketlenen öğenin kategorisiyle ilişkilendirilirken, çizelgeler, çizelgede listelenen kullanılabilir alanları listeler.

Yüzde Alanları “Percentage Fields“ (Yalnızca Çizelgelerde)

 • Toplam “Of”: Yüzdenin hesaplanacağı alanı belirler.
 • Ölçüt “By”: Toplam içindeki toplam grubu belirler. Varsayılan olarak, yüzdeler tüm çizelgenin toplamına göre hesaplanır. Şayet Sıralama/Gruplama “Sorting/Grouping“ sekmesinde gruplama alanlarını ayarlarsanız, burada bu alanlardan birini seçebilirsiniz.

User Rating: Be the first one !

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.