1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte Görüş Aralığı Özelliklerini Görüntüleme

Öncelikle, bu günün özel anlamı dolayısıyla; kendini bu Cumhuriyet’in çocuğu olarak hisseden herkesin Cumhuriyet Bayramını kutluyor ve bu Cumhuriyeti bizlere armağan eden ve korumamız için bize ilk görevi veren ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını minnet ve özlemle yad ediyorum. Bugünkü makalemize gelince; aşağıda okumaya devam edebilirsiniz.

Plan Görünüşleri

Revit’te bir plan görünüşünde nesnelerin görünürlüğünü ve gösterimini kontrol eden yatay düzlemler setini tanımlayabilirsiniz.

Bu özelliklere erişmek için bir plan görünüşü açın. Özellikler “Properties“ paletinde, Görünüş Aralığı “View Range“ öğesiiçin Düzenle “Edit” düğmesine tıklayın.

İsim

Tanımı

Üst

“Top”

Birincil aralığın üst sınırını ayarlar. Üst sınır, bir kot ve bu kottan bir sapma olarak tanımlanır. Öğeler, nesne stilleri tarafından tanımlandığı şekliyle görüntülenir. Uzaklık değerinin üzerindeki öğeler görüntülenmez.

Kesme düzlemi

“Cut plane”

Bir plan görünüşündeki öğelerin kesileceği yüksekliği ayarlar. Öyle ki, kesme düzleminin altındaki yapı bileşenleri projeksiyonda görüntülenir ve bununla kesişen diğerleri kesilmiş olarak görüntülenir. Kesilmiş olarak görüntülenen yapı bileşenleri arasında duvarlar, çatılar, tavanlar, zeminler ve merdivenler bulunur.

Kesme düzlemi, bileşenleri kesmez.

Alt

“Bottom”

Birincil Aralığın alt sınırının seviyesini ayarlar. Projenizin en düşük kotunu görüntülerken Görünüş Aralığına “View Range“ erişirseniz ve bu özelliği aşağıdaki kota ayarlarsanız, Ofset “Offset” için bir değer belirlemeli ve Görüş Derinliğini “View Depth“ bunun altında bir seviyeye ayarlamalısınız.

Görünüş Derinliği

“View Depth“

Belirtilen kotlar arasındaki öğelerin görünürlüğü için dikey bir aralık ayarlar.

Örneğin, çok katlı bir bina tasarlıyorsanız, 10. kat için birinci kata kadar derinliği olan bir kat planınız olabilir. Geçerli kotun altındaki görünür nesneleri görüntülemek için Görüş Derinliğini “View Depth“ aracını kullanın. Bu tür nesneler arasında merdivenler, balkonlar ve bir zemindeki deliklerden görülebilen nesneler bulunur.

Bir kat planında Görüş Derinliğini “View Depth“, kesme düzleminin altında olmalıdır.

Yansıyan tavan planında (YTP) “(RCP)”, Görüş Derinliğini “View Depth“, kesilen düzlemin üzerinde olmalıdır.

Yapısal bir planda Görüş Derinliğini “View Depth“, Görüş Yönüne bağlı olarak kesim düzleminin altında veya üzerindedir. Görüş Derinliğini “View Depth“, Görüş Yönü aşağı doğruyken kesme düzleminin altında ve Görünüş Yönü yukarı doğruyken kesme düzleminin üzerindedir.

Yapısal bir planda, Ötesinde “Beyond” çizgi stili ile birincil aralığın altındaki görünür nesneleri görüntülemek için Görüş Derinliği “View Depth“ aracını kullanın. Görünüş, Görüş Derinliği “View Depth“ düzleminde de kesilebilir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.