1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte Formül Örnekleri

Revitte Formüller

Bu makalemde sizlere bir ailedeki parametrelerin değerlerini hesaplamak için, formüllerin nasıl kullanıldığına dair örnekleri nerede bulabileceğinizi anlatacağım.

Gelişmiş örnek ailesi, farklı formül türlerinin örneklerini içerir ve formüllerin parametre değerlerini hesaplamak ve ailenin geometrisini kontrol etmek için, nasıl kullanılabileceğini gösterir. Örnek ailesi ayrıca yaygın olarak kullanılan formül türleri için sözdizimini de gösterir.

Gelişmiş örnek ailesi (rac_advanced_sample_family.rfa) bu dizindeki ürünle birlikte % ProgramFiles% \ Autodesk \ Autodesk Revit 2020 (2021)\Samples  klasörüne yüklenir. Çevrimiçi kullanıcılar, dosyayı Örnek Aile Dosyaları sayfasından da indirebilir.

Gelişmiş örnek ailesi, projede bir pencere veya pencereler üzerine yerleştirilen bir gölge cihazıdır. Kullanıcı, gölge ailesinin pencereyle nasıl ilişkili olduğuna ilişkin parametreleri tanımlar. Formüllere bağlı olarak, gölgenin geometrisi pencere için gölgeleme sağlamak için değiştirilir. Aşağıdaki resimler, bir projedeki gölge ailesinin 3 boyutlu 3B “3D” ve cephe görünümlerini göstermektedir.

Temel Matematik

Aşağıdaki tabloda verilen  örnekler, formüllerde temel matematik fonksiyonlarını göstermektedir:

Parametre

Formül

Gölge_Uzunluğu “Shadow_Length” Montaj Yüksekliği Pencere Eşiği Yüksekliği
Gerçek_Açı ““Rel_Angle” 90º Güneş Açısı
Max Panjur Aralığı “Max Louver Spacing” Destek Uzunluğu- (Destek Uzunluğu * (İstenilen Gölgeleme Yüzdesi * 0.01))
 • Gölge_Uzunluğu “Shadow_Length” parametresi, ailenin montaj yüksekliği alınarak ve eşik yüksekliği çıkarılarak hesaplanır.
 • Sonuç, panjur sisteminin pencereyi tamamen gölgelemesi için gereken gölge uzunluğudur.
 • Gerçek_Açı “Rel_Angle” parametresi, güneş açısının sabit olan 90‘dan çıkarılmasıyla hesaplanır.

Bu parametre daha sonra, Gölge_Uzunluğu “Shadow_Length” parametresi tarafından tanımlanan uzunlukta bir gölge oluşturmak için gereken desteğin uzunluğunu hesaplamak için trigonometrik fonksiyonları kullanan başka bir formülde kullanılacaktır.

 • Maksimum Panjur Aralığı “Max Louver Spacing”, desteğin ne kadar süreceğine ve ne kadar gölge gerektiğine bağlı olarak hesaplanır.
 • Formül önce bir yüzdeyi ondalık bir değere dönüştürür ve ardından bu değeri destek uzunluğuyla çarpar. Ortaya çıkan değer, panjurlarla kaplanması gereken gölge miktarıdır.

Yuvarlama ve Trigonometrik Fonksiyonlar

Destek uzunluğu bir trigonometrik fonksiyon kullanılarak hesaplanır ve ardından en yakın milimetreye (mm) yuvarlanır.

 

Parametre

Formül

Destek_Uzunluğu“Support_Length” roundup((Shadow_Length/1mm)*tan(Rel_Angle))* 1mm
 • Gereken Destek_ Uzunluğu “Support_Length”, yılın zamanına ve projenin konumuna göre güneşin gölgeleme cihazına olan bağıl açısının tanjantı ile çarpılan Destek_ Uzunluğu “Support_Length” değerinin bir fonksiyonudur.

Bu değişken koşullar, pencereyi tamamen gölgelemek için gereken gerekli destek uzunluğunu değiştirecektir.

 • Yuvarlama fonksiyonu hesaplanan değeri alır ve en yakın mm’ye yuvarlar. Yuvarlama fonksiyonunun çalışması için, yuvarlanan sayının birimsiz olması gerekir.
 • Örnek formülde, uzunluk birimleri Gölge_Uzunluğu “Shadow_Length” parametresinden önce parametreyi 1 mm’ye bölerek ve ardından hesaplama yaparak kaldırılır.
 • Numara en yakın mm’ye yuvarlandıktan sonra, birimler 1 mm ile çarpılarak sayıya geri eklenir.

Koşullu İfadeler

Koşullu ifadeler, diğer parametrelerin değerlerini kontrol etmek ve bu değerlere dayalı sonuçları döndürmek için bir formülde kullanılabilir. Ek bilgi için Formüllerde Koşullu İfadeleri Kullanma makalesine bakın. Örnekte, Destek_Askısı “Support_Hanger” parametresi, gölge için ek bir desteğin görünürlüğünü kontrol etmek için kullanılan bir Evet/Hayır parametresidir.

 

Parametre

Formül

Destek_Askısı “Support_Hanger” Destek_Uzunluğu “Support_Length” > 400 mm
Shade_Factor IF(Desired_Shading_Percent<65,”Low”,IF(Desired_Shading_Percent<79,”Med”, IF (Desired_Shading_Percent<99,”High”,”Max.”)))
 • Destek_Uzunluğu “Support_Length” parametresi 400 mm’yi aştığında, ifade doğrudur, parametre değeri “eEet” olarak ayarlanır ve ek destek görünür olur.

Bir formülde bir Evet/Hayır parametresini tanımlamak için, bir koşullu ifade kullanıldığında, koşullu ifade doğruysa, sonuç alınır;  koşullu ifade yanlışsa, sonuç ima edilir ve formülün sözdiziminde yazılması gerekmez.

 • Gölge_Faktörü “Shade_Factor” parametresi, 4 sonuçtan 1‘ini (Düşük, Orta, Yüksek veya Maksimum) döndürmek için iç içe geçmiş bir koşul ifadesi kullanır.
 • Kontrol, İstenen Gölgelendirme Yüzdesine “Shading Percent” göre yapılır ve bu değere bağlı olarak metin sonucunu döndürür.
 • Her başarılı EĞER “IF” ifadesi kontrol edilir. Koşul doğru değilse, gerçek bir sonuç bulunana kadar sonraki EĞER “IF” ifadesi değerlendirilir.

Dizi Formülü

Bir ailedeki diziler bir tamsayı parametresi kullanılarak kontrol edilebilir. Dizi bir formülle kontrol edildiğinde, dizi değerinin her zaman birden büyük olmasını sağlamak için formülün sözdizimi içermesi gerekir (dizi değeri her zaman 1‘den büyük olmalıdır).

Parametre

Formül

Destek Adedi“Number of Supports” (Uzunluk / Maks_Destek_Aralığı) + 1
Panjur Adedi “Louver Number” (Destek_Uzunluğu / Maks Panjur Aralığı) + 1
 • Destek Adedi “Number of Supports” parametresi, Aralık “Spacing “ bilgisine ve gölgeleme öğesinin toplam uzunluğuna bağlı olarak ihtiyaç duyulan destek adedini bulmak için, kullanılan temel bir matematik fonksiyonudur.
 • Panjur Adedi “Louver Number”, desteğin uzunluğuna ve gerekli panjurların aralığına bağlı olarak panjurları gölgeye yerleştirmek için, bir dizi değeri oluşturur.
 • Dizi değerinin her zaman en az 2 olmasını sağlamak için her iki formül de ek bir “+1” içerir.
 • Bu durumda her iki parametre de tamsayı parametreleri olarak tanımlandığından, yuvarlama işlevinin formüllere dahil edilmesi gerekmez.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.