1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte Eşitlik “Equality” Ölçüleri ile Çalışma Video

 

Bir modelde eşitlik “equality“ ölçüleri parametrelerinin görüntülenmesini özelleştirebilirsiniz.

Bu video aşağıdaki konuları gösterecektir:

  1. Eşitlik “Equality“ ölçüleri kısıtlarının “constraint” modeli nasıl etkilediğini anlama.
  2. Eşitlik Görüntüleme “Equality Display” parametresini kullanarak görüntülenecek bilgileri seçme.
  3. Tip Özelliklerinde “Type Properties“ yazı “text” veya formül değerlerini ve Eşitlik Metni “Equality Text “ parametresini değiştirme.
  4. Bir formül seçildiğinde görüntülenecek kontrol bilgileri.
  5. Yardımcı çizgilerin ve onay işaretlerinin görüntüsünü kontrol etme.

Not: Bu video REVİT’in 2013 sürümü kullanılarak kaydedilmiş olup; programın daha yeni bir sürümü kullanırken, işlevsellik ve kullanıcı ara yüzünde farklılıklar görebilirsiniz.

Video : Eşitlik “Equality” Ölçüleri ile Çalışma (İngilizce)

Videonun Açıklaması

Çok segmentli bir ölçü dizesi seçildiğinde, bir EQ sembolü görüntülenir. Bu simgeye tıklamak, ölçülendirilmiş model elemanları arasındaki mesafeleri eşitleyecek ve sınırlayacak, böylece elemanlardan biri daha sonra hareket ettirilirse bu eşitlik koşulu korunacaktır.

Ölçü dizesi tarafından görüntülenen değer, dizenin örnek ve tip özellikleri tarafından tanımlanır. Dizenin gerçek ölçü değerini, önceden tanımlanmış bir yazı değerini veya koşulu açıklayan bir formül görüntüleyip görüntülemeyeceğini belirtmek için, Eşitlik Görüntüleme “Equality Display“ parametresini kullanırsınız. Örneğin, bir formül 6 @ 1700 mm olacak şekilde ayarlanmış olabilir. Metin veya formül değerini değiştirmek için, ölçü dizesi seçildiğinde Özellikler “Properties” paletindeki Tipi Düzenle “Edit Type“ düğmesini tıklayın. Ardından, Tip Özellikleri “Type Properties“ iletişim kutusunda Diğer “Other” kategorisine gidin ve Eşitlik Metni “Equality Text“ parametresinin değerini istediğiniz gibi değiştirin. Örneğin, EQ yerine Eşit metnini okumak isteyebilirsiniz.

Dize bir eşitlik formülü kullanacak şekilde ayarlandığında görüntülenecek öğeyi denetlemek için, Eşitlik Formülü “Equality Formula“ parametre değeri düğmesini tıklatın. Ardından, istenen formülü oluşturmak için, gereken ölçü parametrelerini eklemek ve kaldırmak için, iletişim kutusunun ortasındaki denetimleri kullanın. Ön ek “Prefix“ ve Son ek “Suffix“ karakterleri de buradaki formüle eklenebilir.

Bizim videomuzdaki örnekte, formül parça sayısını, her parçanın uzunluğunu ve toplam uzunluğu okuyacaktır. Referans çizgilerinin görüntülenmesi Tip Özellikleri “Type Properties“ iletişim kutusundan da kontrol edilebilir. Bu durumda, formül toplam uzunluğu içerdiğinden, iç referans çizgileri ve onay işaretleri baskın kılınacaktır.

Projelerinizdeki eşitlik koşulları için ekran ölçülerini ayarlamak üzere eşitlik ölçü kontrollerini kullanın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.