Revitte Çatının veya Zeminin Katman Kalınlığını Değiştirme

Revit mimari iş akışları
Revit Mimari iş akışları

Değişken kalınlık “variable thickness“ parametresi, bir çatının veya yapısal zeminin katman kalınlığını değiştirmek için kullanılabilir.

Çatı ve zeminlerin değişken katman kalınlığı  “variable thickness“ parametresi şekil düzenleme araçlarını aşağıdaki şekillerde etkiler:

  • Projede, değişken kalınlıkta bir katman olmadığında, tüm çatı veya zeminler eğimlidir ve birbirine paralel üst ve alt yüzler arasında sabit kalınlığı korunur.
sabit kalınlık korunur
  • Projede, değişken kalınlıkta bir katman olduğunda, tavanın veya zeminin üst yüzü eğimlidir ve alt kısmı yatay bir düzlemde kalır ve değişken kalınlıkta bir zemin oluşturur.
Değişken kalınlık oluşur

Not: Yapısal zeminler için bir Kalınlık “Thickness” özelliği vardır. Şayetzeminin yapısal bir zemin şekil düzenlemesi varsa ve yapısal zemin tipi değişken bir tabaka içeriyorsa, bu parametre için istenen bir değer girerek yapısal zemini düzgün bir kalınlığa ayarlamak için kullanılabilir.

Bir zeminin veya çatının değişken kalınlık katmanını değiştirmek için:

  1. Zemin veya çatıyı seçin.
  2. Özellikler “Properties” paletinden Tipi Düzenle “Edit Type “ düğmesine tıklayın.
  3. Yapı “Structure“ özelliğinin değer kutusundaki Düzenle “Edit düğmesine tıklayın.
  4. Grubu Düzenle “Edit Assembly“ iletişim kutusunda, katmanlar için malzeme ve bu katmanların kalınlığını belirleyin. Değişken kalınlık “Variable thickness“ parametre sütunu, değişken kalınlığın etkinleştirilebileceği katmanların yanında boş onay kutuları içerir.
  5. Çatı veya zemin grubunun istenen katmanının yanındaki onay kutusunu işaretleyin.
  6. Tüm iletişim kutuları kapanıncaya kadar Tamam’ı tıklatın.
  7. Düzenleme | <eleman> “Modify | <element>” sekmesi içerisinde > Şekil Düzenleme “Shape Editing“ panelinde > Alt Elemanları Değiştirme “Modify Sub Elements“ komut simgesine tıklayın ve çatı veya zeminde istediğiniz değişiklikleri yapın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Filtreler Listesi

Revit’te çeşitli iletişim kutularında, kategorileri disipline göre filtrelemek için Filtre “Filter” listesini kullanabilirsiniz. Kategorilerini listelemek …

Bir cevap yazın

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.