Revitte Bir Kapsam Kutusu “Scope Box” Yaratma

Kapsam kutularını “Scope box” yalnızca plan görünüşlerinde yaratabilirsiniz. Bir kapsam kutusunu “scope box” yarattıktan sonra, 3 boyutlu 3B “3D” görünüşte boyutunu ve konumunu değiştirebilirsiniz. Bir kapsam kutusunu “scope box” yaratmak için:

  1. Plan görünüşünde Görünüş “View” sekmesi içerisinde > Yarat “Create” panelinde > Kapsam Kutusu “Scope Box” [ ] komut simgesine tıklayın. Şeritteki Seçenekler “Options” çubuğunda, kapsam kutusu “scope box” için bir isim girin ve isterseniz kapsam kutusu için bir Yükseklik “Height” değeri belirleyin.

İpucu: Kapsam kutusunun “Scope box” ismini oluşturduktan sonra da değiştirebilirsiniz. Bunun için yarattığınız kapsam kutusunu “scope box” seçin ve Özellikler “Properties” paletinde, İsim “Name” öğesi için bir değer girin.

  1. Bir kapsam kutusu “scope box” çizmek için, kutuyu başlatmak üzere sol üst köşe noktasını tıklayın. İşlemi tamamlamak için sağ alt köşe noktasını tıklayın.
  2. Aşağıdaki şekilde görünen kat planı mavi ve yeşil renkli gösterilen 2 kapsam kutusunu göstermektedir:
  • Biri ana binanın etrafında (yeşil renkli),
  • Diğeri büyük kuş kafesi kanadının etrafında (mavi renkli).

Bir kapsam kutusu “scope box” çizdiğinizde, kapsam kutusunu “scope box” yeniden boyutlandırmak için, kullanabileceğiniz sürükleme denetimlerini görüntüler. Döndürme “Rotate” denetimini [  ] ve Döndürme “Rotate” [  ]  aracını kullanarak da kapsam kutusunu “scope box” döndürebilirsiniz.

  1. Şayet isterseniz, kapsam kutularının “scope box” boyutunu ve konumunu daha da ayarlamak için, 3 boyutlu 3B “3D” bir görünüş açın.

Kapsam kutularını  “Scope box”  yarattıktan sonra, aşağıdakileri yapmanız gerekir:

  • Her bir kapsam kutusunu “scope box” referans kotlarına (datum) uygulayın.
  • (İsteğe bağlı) Her kapsam kutusunu “scope box” istediğiniz görünüşlere uygulayın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Eğimli Yüzeyler İçin Sınır Çizgisi Özellikleri

Eğimli yüzeyler için sınır çizgisi özelliklerini görmek veya değiştirmek için bir sınır çizgisi seçin ve …

Bir cevap yazın

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.