Revit’te Bir Görünüşün Çalışma Düzlemini Ayarlama

Bir çalışma düzlemi adına göre, bir düzlem seçerek veya seçmek istediğiniz düzlemdeki bir çizgiyi seçerek seçin.

 1. Şeritte,
 2. Ayarla “Set“ [ ] komut simgesine tıklayın.
 • Mimari “Architecture“ sekmesi içerisinde > Çalışma Düzlemi “Work Plane“ panelinde > Ayarla “Set“ [ ] komut simgesine tıklayın.
 • Yapı “Structure“ sekmesi içerisinde > Çalışma Düzlemi “Work Plane“ panelinde > Ayarla “Set“ [ ] komut simgesine tıklayın.
 • Sistemler “Systems“ sekmesi içerisinde > Çalışma Düzlemi “Work Plane“ panelinde > Ayarla “Set“ [ ] komut simgesine tıklayın.
 • Aile Düzenleyicisinde “Family Editor”, Yarat “Create” sekmesi içerisinde > Çalışma Düzlemi “Work Plane“ panelinde > Ayarla “Set“ [ ] komut simgesine tıklayın.
 1. Çalışma Düzlemi “Work Plane“ iletişim kutusunda, Yeni bir Çalışma Düzlemi Belirleme “Specify a new Work Plane” kısmında, aşağıdaki seçeneklerden birini belirleyin:
 • İsim “Name”: Listeden kullanılabilir bir çalışma düzlemi seçin ve OK düğmesine tıklayın.

Liste, kotları, ızgaraları ve isimlendirilmiş referans düzlemleri içerir.

 • Bir düzlem seçin “Pick a plane”: REVİT, seçilen düzleme denk gelen bir düzlem oluşturur. Bu seçeneği belirleyin ve OK düğmesine tıklayın. Ardından, mevcut çalışma düzlemlerini vurgulamak için imleci çizim alanının üzerine getirin ve istediğiniz düzlemi seçmek için tıklayın.

Duvar yüzleri, bağlantılı modellerdeki yüzler, dışa çekme “extrude” yüzleri, kotlar, ızgaralar ve referans düzlemleri de dahil olmak üzere, ölçülendirilebilen herhangi bir düzlemi seçebilirsiniz.

 • Bir çizgi seçin ve çizginin çizildiği çalışma düzlemini kullanın “Pick a line and use the work plane it was sketched in”: REVİT, seçilen çizginin çalışma düzlemiyle eş düzlemli bir çalışma düzlemi oluşturur. Bu seçeneği belirleyin ve OK düğmesine tıklayın. Ardından, kullanılabilir çizgileri vurgulamak için imleci çizim alanının üzerine getirin ve birini seçmek için, tıklayın.

Not: Kavramsal Tasarım Ortamında, şeritteki Seçenekler “Options” çubuğundaki Yerleşim Düzlemi “Placement Plane“ aşağı açılır listesinden bir düzlem seçebilirsiniz.

 1. Şayet seçilen düzlem o anki geçerli (aktif) görünüşe dikse, Görünüşe Git “o to View” iletişim kutusu açılır. Bir görünüş seçin ve Görünüşü Aç “Open View “ düğmesine tıklayın.

User Rating: Be the first one !

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Kompozit Yapıda Katmanları Düzenleme

Revit’te kompozit yapıdaki katmanların fonksiyonlarını, malzemesini ve kalınlığını belirleyebilirsiniz.  Video: Bileşik Yapıları Düzenleme (İngilizce) Kompozit …

Bir cevap yazın

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.