1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte Altlık “Underlay” Oluşturma

Plan Görünüşleri

Revit’te koordinasyon ve yapım için farklı seviyelerde bileşenlerin ilişkisini anlamanız gerektiğinde bir altlık “underlay” oluşturabilirsiniz.

Bir altlık “underlay” ayarlamak için, Özellikler “Properties“ paletindeki Altlık “Underlay“ parametrelerini kullanın. Örneğin, aydınlatma armatürlerini yukarı yerleştirmeyi kolaylaştırmak için, mutfaktaki çalışma işi için bir altlık “underlay” yerleştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için:

  1. Proje Tarayıcısı “Project Browser “ paletinde bir plan görünüşü açın.
  2. Özellikler “Properties“ paletinde, Aralık “Range”: öğesi için Temel Seviye Base Level” altına döşemek istediğiniz kotu seçin.

Aralık “Range”: Üst Seviye “Top Level“ otomatik olarak Temel Seviyenin “Base Level” bir seviye üstüne ayarlanır. Aşama gibi bir orta seviye olduğunda, Aralık “Range”: Üst Seviye “Top Level” öğesini sahnenin üstündeki kota ayarlamak isteyebilirsiniz.

Not: Altlık “Underlay”, plan görünüşünde yarım tonda görüntülenir.

  1. Özellikler “Properties“ paletinde, Altlık Oryantasyonu “Underlay Orientation“ öğesi için Yukarı Bak “Look Up“ veya Aşağı Bak “Look Down” seçeneğini seçin. Altlık Oryantasyonu “Underlay Orientation“ Aşağıya Bak “Look Down” olarak ayarlandığında, altlık “underlay” bir plan görünüşü gibi yukarıdan bakıyormuşsunuz gibi görüntülenir. Altlık Oryantasyonu “Underlay Orientation“, Yukarı Bak “Look Up” olarak ayarlandığında, altlık “underlay”, yansıtılmış bir tavan planı gibi aşağıdan bakıyormuşsunuz gibi görüntülenir.
  2. Aşağıdaki şekilde görünen çizim Özellikler “Properties“ paletindeki ayarları temsil etmektedir. Burada:
  • 1 = Aralık “Range”: Temel Seviye “Base Level”
  • 2 = Aralık “Range”: Üst Seviye “Top Level”
  • 3 = Yukarı Bak “Look Up”
  • 4 = Aşağı Bak “Look Down”

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.