1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşte Çalışma

3boyutlu 3B Görünüşler

Revit’te 3 boyutlu 3B “3D” ortografik veya perspektif bir görünüşte çalışırken, tasarımı geliştirmek ve iyileştirmek için, yapı öğeleri ekleyebilir ve bu öğeleri değiştirebilirsiniz. 3 boyutlu 3B “3D” görünüşlerde çoğu öğe türünü ekleyebilir ve değiştirebilirsiniz. Normalde 3 boyutlu 3B “3D” görünüşlerde görünmeyenler ızgaralar “grids”, referans düzlemler “reference planes”, odalar “rooms” alanlar “areas” gibi bazı öğeler desteklenmez. 3 boyutlu 3B “3D” bir görünüşte çalışırken, şerit sekmelerini kontrol edin. Devre dışı bırakılan araçlar şeritte gri olarak görüntülenirler.

Video: Perspektif Görünüşte Çalışma (İngilizce)

Perspektif görünüşte, proje koordinatlarına veya konumuna ilave açıklama ekleyemez veya değişiklik yapamazsınız.

3 Boyutlu 3B “3D” Görünüşü Değiştirme

Aşağıdaki tablo, 3 boyutlu 3B “3D” görünüşü değiştirmenin bazı yaygın yollarını açıklamaktadır.

Şayet şunu … yapmak istiyorsanız, Bunu yapın…
Görüş alanını değiştirmek kırpma bölgesini görüntüleyip seçin ve aşağıdakilerden birini yapın:

·         kırpma bölgesi sınırları üzerindeki tutamaçları tutup; sürükleyin.

·          Düzenle | Kameralar “Modify | Cameras“ sekmesi içerisinde > Kırpma “Crop“ panelinde > Boyut Kırpma “Size Crop” [ ] komut simgesine tıklayın.

Kamera hedefinin konumunu kırpma bölgesinin merkezine geri getirmek kırpma bölgesini görüntüleyip; seçin ve Hedefi Sıfırla “Reset Target“ aracını kullanın:

·         üzenle | Kameralar “Modify | Cameras“ sekmesi içerisinde > Kırpma “Crop“ panelinde > Hedefi Sıfırla “Reset Target” [ ] komut simgesine tıklayın.

Kamera konumunun ve kırpma bölgesinin değiştirilmesi sırasında, kamera hedefi merkezin dışına veya görüş alanının dışına çıkabilir. Bu araç, perspektif görünüşü geri yüklemek için hedefi sıfırlar.

Not: Bu araç yalnızca perspektif görünüşte kullanılabilir.

Perspektif ve ortografik görünümler arasında geçiş yapmak Görüntü Kübü “ViewCube” menüsünden Perspektif “Perspective” veya Ortografik “Orthographic” öğesine tıklayın.

Görünüşlerin işlevselliğindeki farklılıkların aşağıdaki davranışlarla sonuçlandığını unutmayın:

·         Perspektif “Perpective” görünüşe perspektif “perpective” görünüş tarafından desteklenmeyen paralel veya ortografik görünüşler gibi (ilave açıklamalar) öğeler ekleyecekseniz ve perspektif görünümüne geçmeyi seçerseniz, bir uyarı iletişim kutusu görüntülenir.

Görünüşü desteklenmeyen öğeler olmadan çoğaltma ve çoğaltılmış görünüşü perspektifte açma seçeneğiniz vardır.

Perspektif görünüşte bazı modlar desteklenmez. Örneğin,

·         Şayet Kısıtlamaları Göster “Reveal Constraints“ modundaysanız, perspektife geçerken bu mod otomatik olarak kapatılır.

·         Paralel görünüşte Görünüş Ölçeğinde “View Scale” yapılan değişiklikler perspektife geri dönüldüğünde sıfırlanır.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Ortografik 3B “3D Görünüş Oluşturma

Revit’te ortografik 3B “3D” görünüşler, bina modelini, kameranın uzaklığından bağımsız olarak tüm bileşenlerin aynı boyutta …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.