1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte 3 Boyutlu 3B “3D” “Görünüş Arka Planları Hakkında

Revit’te bir arka plan ekleyerek bir perspektif veya ortografik 3 boyutlu 3B “3D” görünüşü geliştirebilirsiniz: bir gökyüzü rengi, degrade renkleri veya bir imajı arka plan olarak belirleyebilirsiniz. Bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüş için bir arka plan belirlemek için, Görünüş Kontrol “View Control” çubuğunda Görsel Stil “Visual Style“ simgesini ve Grafik Görüntüleme Seçenekleri’ni “Graphic Display Options“ tıklayın.

Şayet bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüş için bir görünüş şablonu “view template” oluşturursanız, arka plan ayarları, Arka Plan “Background“ parametresi altında şablonun bir parçası olarak saklanır.

Not: Bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüş oluşturduğunuzda, oluşturulan görüntünün arka planı için bulutlar ve bulanıklık belirleyebilir veya özel bir imaj ekleyebilirsiniz.

Gökyüzü “Sky”

Bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüş için arka plan olarak Gökyüzü “Sky“ öğesini seçtiğinizde, zemin için kullanılacak rengi belirleyebilirsiniz. Gökyüzü rengi, görünüş için belirlenen güneş ayarlarından etkilenir.

Degradeler “Gradients”

3 boyutlu 3B “3D” görünüşte gradyan arka plan, ufuk rengi ile gökyüzü rengi arasındaki bir karışımdır. 3 boyutlu 3B “3D” görünüş için arka plan olarak Degrade “Gradient” seçeneğini seçtiğinizde, gökyüzü, ufuk ve zemin için renkler belirleyebilirsiniz.

Bir cephe görünüşüne yönlendirilmiş ortografik bir görünüşte veya ufkun görülebildiği bir perspektif görünüşte, gökyüzü, zemin düzleminde yerle buluşur ve ufuk rengiyle karışır. Ufuk, görünüş için zemin düzlemine ayarlanır (Kot-1, varsayılan olarak).

Arka plan İmajı  “Background Image”

Bulutları, dağları veya diğer manzaraları 3 boyutlu 3B “3D” görünüşün bir parçası olarak görüntülemek için, arka planı için İmaj “Image” seçeneğini seçin. İstediğiniz imajı (resmi) araştırıp bulun ve ölçeğini ve ofsetini belirleyin.

Arka planlı 3 boyutlu 3B “3D” görünüşü Dışa aktarma ve Yazdırma

Görünüşü bir imaj veya bir 2D DWF dosyası olarak dışa aktardığınızda, arka plan dışa aktarma işlemine dahil edilir. Görünüşü bir 3B DWF dosyasına aktardığınızda ise, arka plan dışa aktarma işlemine dahil edilmez. Arka planda bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşü yazdırdığınızda, yalnızca sıvama “render” işlemini kullanarak yazdırabilirsiniz. Görünüşü vektör işlemeyi kullanarak yazdırmak için, önce arka planı kapatmanız gerekir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Perspektif 3B “3D” Görünüş Oluşturma

Revit’te Perspektif “Perspective“ seçeneği, bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşün ortografik yerine perspektif olarak görüntülenip …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.