1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

REVERSE Komutu Sürekli Çizgiyi Orijine Taşıyor

Bu makalemde sizlere kapalı bir sürekli çizgi “polyline” üzerinde REVERSE komutunu kullanırken dikkat etmeniz gereken şeyleri anlatacağım.

REVERSE komutu seçilen nesnelerin yönünü tersine çevirir. Tersine çevrilen, nesnelerin çizilme şeklinin yönü veya sırasıdır.

Bu komutu başlatmak için, komut satırına REVERSE yazıp Enter tuşuna basabilir veya aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Giriş “Home” sekmesi üzerinde> Düzenleme “Modify “ panelinde> Reverse komut düğmesini seçebilirsiniz.

Sürekli çizgiyi “Polyline” seçerek bir sürekli çizginin orijinini bulabilir; ardından özellikler paletini açmak için, sağ tıklayıp Özellikler “Properties” seçeneğini seçebilirsiniz.

Paletin Aktif Köşe Noktası “Current Vertex” bölümünün içine tıklayın. İlk köşe noktası için, ekranda orijinde geçici bir “X” işareti olacaktır.

Aktif Köşe Noktası “Current Vertex” bölümünün yukarı veya aşağı oklarını tıkladığınız zaman, sürekli çizginin “polyline” yönünü göreceksiniz. Yukarı okları tıklamak, sürekli çizginin “polyline” oluşturulduğu yönü gösterir. Aşağı tıklama geriye doğru götürür.

REVERSE komutunu, yön değiştirilecek şekilde kullanırken, orijinin kapalı sürekli çizgilerde “polyline” değiştiğine dikkat edin. Bu çoğu durum için büyük bir sorun olmayabilir; ancak her köşe noktasının bir raporda yer aldığı ve koordinatlarının da aynı raporda bulunduğu durumlar vardır ve belki de sürekli çizgiyi “polyline” çizen kişi sürekli çizgiyi “polyline” yanlış yöne çekmiştir. İşte bu durum REVERSE komutu kullanılarak düzeltilebilir.

Aşağıda, yukarıda gösterilen sürekli çizgi “polyline” üzerinde REVERSE komutu kullanıldığında orijinin yeri yer almaktadır. Orijinin değiştiğine dikkat edin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.