1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Resimleri Çizimin İçerisine Kaydetme

Hiçbir resmi çiziminize referans dosya olarak değil de direkt olarak yerleştirmek istediniz mi? Şayet bunu istiyorsanız, resimleri çiziminize referans dosya olarak iliştirmeden direkt olarak yerleştirmenin mümkün olduğunu bilmek hoşunuza gidecektir.

Şayet çizim hayatınızda herhangi bir Excel tablosunu AutoCAD içerisine gömdüyseniz, bu işlemin Windows’un Nesne Bağlantılama ve Gömme “Object Linking and Embedding” (OLE) nesnelerini kullanma özelliğinin kullanılarak gerçekleştiğini fark etmişsinizdir. Bitmap resim olarak adlandırılan bir OLE nesne tipi bulunmaktadır ve bu OLE nesne tipi bize resimleri referans dosya olarak bağlamaksızın çizimimize gömme olanağı sunmaktadır.

Bu işlemi nasıl uygulayacağınız aşağıdadır:

  1. Öncelikle AutoCAD’e yapıştırmak “paste” üzere Windows panosunda bir bitmap resme ihtiyaç duyarız. Şayet bu adımları sadece deneme amaçlı uygulayacaksanız, tüm ekran görüntünüzü bitmap resmi olarak yakalamak ve Windows’un panosuna almak için, klavyenizin PrtScn tuşuna basın. (İlave bilgi olarak, sadece aktif pencerenin görüntüsünü bitmap resmi olarak yakalamak ve Windows’un panosuna almak için, Alt+PrtScn tuşlarını da kullanabilirsiniz).
  2. Sonrasında, Düzenleme “Edit” menüsüne gidin.
  3. Özel Yapıştır “Paste Special” komut düğmesine tıklayın ve özel yapıştırma tipi olarak Bitmap Resmi “Bitmap Image” tipini seçin.

 Sekil-1

 4. Gömülü OLE resminin çiziminizde nereye yerleştirileceğini belirleyin.

 Sekil-2

5. İşte bu kadar!

Bu (örneğin) işverene veya alt taşerona gönderilecek dokümanları çiziminize bağlama ihtiyacı duyduğunuz durumlarda kullanışlı olabilir. Fakat bunu yapmak mümkünken; belki de en uygulama açısından iyisi nihai çizim dosyamızın ebatını gereksiz yere şişirmemek için izimler ile resimleri ayrı tutmaktır.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Kesit Başlığı Ailesi Oluşturma

Revit’te kesit başı sembolünüze çizim ve pafta numaraları ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki prosedür, bir kesit başı ailesi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.