RENAME Komutu

İşte gelecek için akılda tutmamız gereken oldukça faydalı bir komut –RENAME komutu. Bu komut sadece en temel kullanımı ile faydalı değildir; ayrıca belki de daha faydalı olabilen gelişmiş kullanımı ile daha faydalıdır.

 Sekil-1

Temel olarak RENAME komutu size AutoCAD çiziminizdeki öbekleri “blocks”, tabakaları “layers”, stilleri “styles” yeniden isimlendirme olanağı sağlar. Oysa bir öbeği “block” patlatmadan ve tekrar öbek “block” haline getirmeden önce, RENAME komutunu kullanarak ki bu hayatı daha kolay hale getirir; mevcut nesnelere yeni bir isim verebilirsiniz.

Tabakalar “Layers” için, bu komutun gerçekten nasıl faydalı olabileceğini sorabilirsiniz. Fakat bu komutun belki de en iyi özelliklerinden birisi de işte tam buradadır. Birçok şeye aynı anda yeniden isim verebilirsiniz. * joker karakterini kullanarak, isimlendirilmiş nesnelerinizdeki herhangi bir metni uyuşturabilir ve başka bir isimle değiştirebilirsiniz. Şayet tüm tabaka isimlerinizde istenmeyen ön veya son eklere sahipseniz, bu gerçekten çok faydalıdır. Örneğin, eski ismin ön ekini * olarak belirleyebilir ve bu ön eki istediğiniz bir başka isimle değiştirebilirsiniz.

Umarım bu makalemdeki bilgiler işinize yarar.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AUTOCAD Doküman

  Sitemizde  bu AUTOCAD DOKÜMAN başlığı altında AutoCAD    ile ilgi bir çok Türkçe dokümanı …

Bir cevap yazın