1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

QuickCalc Hesap Makinesini AutoCAD’e Entegre Etme

Geometrik nesnelerden veri ayıklamak, değerler üzerinde hesaplamalar yapmak ve sonuçları devam eden bir komuta girdi olarak göndermek iyi olmaz mıydı?

Bu sorunun cevabı, AutoCAD komut satırına QC girmek veya Giriş “Home” sekmesinin Yardımcı Programlar “Utilities“ panelindeki QuickCalc aracını tıklamak kadar kolaydır.

QuickCalc aracı, çok sayıda standart operatör, bilimsel ve mühendislik operatörü, özel değişken ve geometrik fonksiyonlar sağlar. İşte size QuickCalc aracının varsayılan olarak nasıl göründüğü ile birlikte nasıl kullanılacağına dair bir video.

Video

QuickCalc aracını sadece birkaç dakika içinde uygulamaya başlayabilirsiniz. Nesneleri yaratırken ve değiştirirken QuickCalc aracını kullanmanın ne kadar kolay ve pratik olduğunu öğrenmek için, aşağıdaki Çizim İş Akışınızla Hesaplamaları Entegre Etme başlığına bakınız.

Çizim İş Akışınızla Hesaplamaları Entegre Etme

Temel QuickCalc araç kontrolleri beklediğiniz gibi basit ve standarttır. QuickCalc aracını en basit şekilde kullanarak ekranı en küçük boyutuna daraltabilirsiniz (1) ve sonra klavyenizden sayıları ve işlemcileri girebilirsiniz (2).

QuickCalc aracı, çoğu durumda kabul edilebilir olan 8-9 ondalık basamakla sınırlıdır.

Aşağıdaki şekilde görünen geçerli hesap makinesi sonucunu komut satırındaki veri  istemine (uyarıya) cevap olarak kopyalayan Değeri Yapıştır “Paste Value” komut simgesi özellikle güzel bir özelliktir. Bu değer, hesaplanan bir yarıçap, mesafe veya ofset değeri olabilir.

Değeri Yapıştır “Paste Value”

Örneğin, 3 birimden% 15 daha uzun bir çizgi çizmek istediğinizi varsayalım:

  1. QuickCalc aracının giriş alanına tıklayın, 3 * 1.15 yazıp Enter tuşuna basın. 45 değeri hesaplanacaktır.
  2. LINE komutunu çalıştırın ve ilk noktayı belirleyin.
  3. QuickCalc aracında Değeri Yapıştır “Paste Value” komut simgesine tıklayın.

Sonraki noktayı belirleyin: “Specify next point:“ veri isteminden (uyarısından) sonra, 3.45 değeri görüntülenecektir.

  1. Çizginizin yönünü ayarlamak için, fareyi istediğiniz yönde kaydırın ve sonra mesafe değeri olarak 45 değerini kabul etmek için Enter tuşuna basın.
  2. Birden fazla segment için veya hesaplanan değeri diğer veri istemlerine(uyarılara) de yapıştırmak için, 3. ve 4. adımları tekrarlayın.

İpucu: Değeri Yapıştır “Paste Value “ komutunu kullanmadan önce bir komutun aktif olduğundan emin olun. Aksi halde, komut komut satırına yapıştırılır ve Esc tuşuna basmanız gerekir.

Arasındaki Mesafe

Arasındaki Mesafe “Distance Between” komut simgesi, herhangi iki nokta arasındaki mesafeyi elde etmek ve otomatik olarak QuickCalc aracına yapıştırmak için etkili bir yol sağlar. Böylece o mesafedeki matematiksel işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ardından, sonucu aldığınızda, komut satırındaki geçerli veri istemine (uyarıya) kopyalamak için Değeri Yapıştır “Paste Value” [ ] komut simgesine tıklayın.

Örneğin, bir daireyi bir dikdörtgenin düşey kenarının uzunluğunun % 37,5 ğu kadar bir mesafeye taşımak istediğinizi varsayalım.

  1. Arasındaki Mesafe “Distance Between” [ ] komut simgesine tıklayın ve dikdörtgenin dikey kenarının başlangıç ve bitiş noktalarını belirleyin.

QuickCalc aracının giriş alanında görüntülenen mesafe değerinin 3 birim olduğunu varsayalım.

  1. QuickCalc aracının giriş alanında görüntülenen 3 değerinin sağ tarafına tıklayın ve *.375 yazın. Değeri hesaplamak için Enter tuşuna basın.

1,125 değeri görüntülenecektir.

  1. MOVE komutunu çalıştırın ve taşıma temel noktasını “”base point” belirleyin.
  2. QuickCalc aracında, Değeri Yapıştır “Paste Value” [  ] komut simgesine tıklayın.

Komut satırındaki Sonraki noktayı belirlryin: “Specify next point:” veri isteminde (uyarısında) 1.125 değeri görünecektir.

  1. Fareyi, daireyi taşımak istediğiniz yönde kaydırın ve ardından 125 değerini mesafe değeri olarak kabul etmek için, Enter tuşuna basın.

İpucu: QuickCalc aracında görüntülenen geçerli değer, birbirini izleyen birden fazla komutun veri istemine (uyarısına) cevap olarak yapıştırılabilir. Örneğin, bir uzaklık mesafesi için hesaplanan değer daha sonra bir MOVE komutundaki mesafe, bir çemberin yarıçapı ve bir çizginin uzunluğu olarak yapıştırılabilir. Bu nedenle, QuickCalc aracı içindeki mevcut değer bir değeri hatırlamak için de kullanılabilir.

AutoCAD İçinden Gelişmiş Erişim

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, birçok iletişim kutusunda, küçük bir QuickCalc simgesi içeren sayısal alanlar vardır.

Örneğin, bir çember yaratın ve Özellikler “Properties” paletini görüntüleyin. Çemberi seçtiğinizde, geometrik özelliklerden biri Alan “Area” dır. Şayet yukarıdaki şekilde görünen Alan “Area” alanının en sağındaki simgeye tıklarsanız, QuickCalc aracı görüntülenir ve Alan için 3‘e bölmek gibi yeni bir değer hesaplayabilirsiniz. QuickCalc aracının altındaki Uygula “Apply” düğmesini tıkladığınızda, çemberin boyutu yeniden ayarlanır.

İpucu: Özellikler “Properties“ paletinde görüntülenen ondalık basamakları artırmak için UNITS komutunu kullanın.

Autodesk App Store’da bulunan bazı üçüncü taraf hesap makinesi uygulamalarını da göz önünde bulundurmakla ilgilenebilirsiniz (https://apps.autodesk.com/). Bu uygulamalardan bazıları, belirli disiplinlerde tipik olan hesaplamalara özgüdür.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.