1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

PURGE Komutunu Kullanırken AutoCAD Tabakalarını ve Stilleri Koruma

AutoCAD ile çalışırken, muhtemelen şablonunuzda standart tabakalarınız “layer” ve stilleriniz vardır. PURGE komutunu kullandığınız zaman, AutoCAD‘in bunları kaldırmasını istemezsiniz. İstenmeyen tabakaları “layer” ve stilleri kaldırmak istersiniz; ancak standartlarınızı da korumak istersiniz.

Tabakaları “Layer” ve stilleri kilitlemek ve AutoCAD‘in bunları kaldırmasını önlemek için herhangi bir yol var mıdır? Ne yazık ki, AutoCAD‘de bunu yapmak için yerleşik bir özellik yoktur. Ama her zaman bir çözüm vardır.

İşte favori tabakalarınızı “layer” çiziminizde saklamak için bazı püf noktaları.

Görünmez “Invisible” Blok Yaratma

Bu, AutoCAD kullanıcıları arasındaki en popüler numaradır. AutoCAD kullanılmayan tabakaları “layer” ve stilleri kaldıracaktır.

AutoCAD‘in bu katmanları kaldırmasını engellemenin yolu bunları kullanmaktır.

Bu katmanları ve stilleri kullanan bazı nesneler oluşturun.

Her biri tutmak istediğiniz bir tabakayı “layer” kullanan bazı çizgiler çizin. Benzer şekilde, her stil için metinler ve ölçüler oluşturun. Aşağıdaki şekilde görünen resim sadece bir örnektir. Şayet çiziminizde çok sayıda tabaka “layer” varsa, daha fazla çizgi çizmeniz gerekecektir.

Çizimde tutmak istediğiniz tabakalar “layer” üzerine her şeyi çizdikten sonra, farklı stiller içeren metin, ölçü, çoklu kılavuz ve tabloyu farklı stilleri kullanarak yaratın.

Bir Blok Yaratma ve Onu Bir Tabaka “Layer” Üzerine Taşıma

Bitirdikten sonra, bir blok oluşturun. Bu bloğa her şeyi dahil edin.

Şimdi bir tabaka “layer” oluşturun. Bu tabaka “layer” için herhangi bir isim kullanabilirsiniz. Fakat, onu kullanmayacaksınız. Bu yüzden muhtemelen Kullanılmayacak veya Standartlar için gibi bir bir isim vermek istersiniz. Daha önce oluşturduğunuz bloğu bu tabakaya “layer” taşıyın.

Yapmanız gereken son şey, bu tabakayı “layer” dondurmaktır “freze”. Tabakayı “Layer” dondurmak “freze” bloğun görüntüden kaybolmasını sağlar ve o tabaka “layer” bastırılmaz.

Bu Çizimi Bir Şablon Olarak Kaydetme

Artık bu çizimi temizlerken “purge”, tabakalarınız “layer” ve stilleriniz silinmeyecektir. Bu bloğu çizim şablonunuzda oluşturmak daha iyi olacaktır; böylece yeni bir çizim oluşturduğunuzda blok hazır olacaktır.

Standartları Geri Yüklemek İçin Daha Fazla Çözüm

Standardınızı korumanın bir başka yolu, bunları çiziminize hızlıca eklemektir. AutoCAD‘in tabakaları “layer” ve stilleri temizlemesine izin verebilirsiniz; ancak bunları daha sonra kolayca ekleyebilirsiniz.

Bu yöntemin yararı, gereksiz katmanları ve stilleri kaldırabilmenizdir. Sadece kullandığınız şeyleri saklayacaktır.

Standartlarınızı Geri Yüklemek İçin Blok Yerleştirme

Bu yöntem önceki yönteme benzer. Ancak, tüm nesneleri çiziminizde bir blok olarak kaydetmek yerine, nesneleri ayrı bir DWG dosyasına kaydedersiniz.

Tabakalara “Layer” ihtiyacınız olduğunda, INSERT komutunu kullanarak o çizimi geçerli (aktif) çiziminize yerleştirebilirsiniz.

Bloğu ekledikten hemen sonra bloğu silebilirsiniz, çünkü sadece katmanları ve stilleri içe aktarmamız yeterlidir.

Katmanları ve Stilleri Yerleştirmek İçin Tasarım Merkezini “Design Center” Kullanma

Şayet belirli bir stili veya birkaç tabakayı “layer” eklemeniz gerekiyorsa, Tasarım Merkezini “Design Center” kullanmak daha iyi olabilir. Bir DWG dosyasına göz atabilir ve eklemek istediğiniz tabakaları “layer” bulabilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyi bulduktan sonra, aşağıdaki adımları izleyerek tabakayı “layer” ekleyebilirsiniz:

  1. Tabakayı “Layer” çift tıklayın.
  2. Çizim alanınıza sürükleyin ve bırakın.
  3. Sağ tıklayın ve Tabakayı Ekle “Add Layer“ seçeneğini seçin.

Özet

AutoCAD, bir tabakayı “layer” PURGE komutundan korumak için, kilitleme seçeneği sunmaz. Ancak, AutoCAD kullanılan tabakaları “layer” ve stilleri temizlemez. Bu yüzden tabakalarımızı “layer” korumak için, onların üzerinde nesneler yaratırız.

Bazen, AutoCAD‘in çizimi temizlemesi ve standartlarınızın daha sonra eklemesini sağlamak daha iyidir.

Sizin tercih ettiğiniz yöntem nedir? Neden o yöntemi tercih ediyorsunuz?

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.