1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

PURGE Komutu ile Çizimlerinizi Temizleyin

Hiçbir neden yokken çizimlerinizin şiştiği oluyor mu? Bir öbeği “block” çiziminize yerleştirdiğiniz zaman, karşınıza çiziminizde bulunmayan bir sürü öbek “block” listesi çıkıyor mu? Aynı sorunu tabakalarınızla “layer” ile de yaşıyor musunuz?

Şayet bu tür sorunlarınız varsa, PURGE komutunu kullanmanızın vakti gelmiş demektir!

Evet, çizimlerinizi temizlemek istiyorsunuz

Çizimde kullanılmayan öbek “block”, tabaka “layer” tanımları, stiller ve daha birçok şey çizimi yavaşlatıp hantallaştırmaktadır. PURGE komutu çizimin içerisindeki kullanılmayan isimlendirilmiş bileşenleri bularak; bunları silebilmenize olanak sağlar. Karmaşık bir çizimde, yüzlerce hatta belki de binlerce kullanılmayan tabaka “layer”, öbek “block”, yazı stili “text style”, ölçü stili “dimension style”  bulunabilir.

PURGE komutunu başlatmak için, A şeklindeki Uygulama düğmesi içerisindeki Temizle “Purge” düğmesini seçin veya komut satırına purge yazarak Enter tuşuna basın. Temizle “Purge” iletişim kutusu açılacaktır. Çizim içerisinde kullanılmayan çizim bileşenleri sol tarafında + sembolü bulunarak listelenecektir. Aşağıdaki şekilde, çizimin içerisinde kullanılmayan öbekler “blocks”, ölçü stilleri “dimension styles“ ve çizgi tipleri “line types” bulunduğunu bu bileşenlerin sol tarafında bulunan + simgesinden anlayabilirsiniz. Neleri temizleyebileceğinizi görmek için, bu öğeleri + simgesine tıklayarak genişletebilirsiniz.

Sekil-1

PURGE Ayarlarını Belirleme

Şayet kendinizden kesinlikle eminseniz, temizleme işlemini hızlandırmak için, Şıkıştır “Purge” iletişim kutusundaki Temizlenecek her öğeyi Onayla “Confirm Each Item to Be Purged” işaretleme kutusunun tik işaretini kaldırın. Ayrıca öbeklerin “block” içindeki öbekler “blocks” gibi gömülü öğeleri de temizlemek isteyebilirsiniz.

PURGE komutu öğenin temizlenememe sebebini anlamanızda size yardımcı olacak bir özelliğe de sahiptir. Sıkıştıramayacağınız Öğeleri Görüntüleme “View Items You Cannot Purge” seçeneğini seçin. Daha sonra bir öğe seçinListelenen öğelerin altında bir açıklama göreceksiniz. Örneğin, Bu tabaka o anki aktif tabaka olduğu için temizlenemez “This layer cannot be purged because it is the current layer.”

Ayrıca eski DGN çizgi tipi verilerini referans alan ilişikliğini kaybetmiş verilerden kurtulmanın yanı sıra sıfır uzunluktaki çizgilerden ve boş metin nesnelerinden kurtulmak için,  PURGE komutunu kullanabilirsiniz. İletişim kutusunun en altındaki ilgili işaretleme kutusunu kullanın.

Herhangi bir bileşeni seçebilir ve Sıkıştır “Purge” düğmesine ya da kullanılmayan tüm bileşenleri sıkıştırmak için, Tümünü Sıkıştır “Purge All” düğmesine tıklayabilirsiniz.

İşinizi bitirdiğiniz zaman, Kapat “Close” düğmesine tıklayın.

Ne başardığınızı görmek sizi iyi hissettirecekse, çiziminizin PURGE komutunu kullanmadan önceki ve sonraki ebatını kontrol edin. PURGE komutunun sizin için faydalı olacağını düşünüyor musunuz? Sizde yorum yazarak ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığını Kullanma (Video)

Revit’te bir modeldeki öğeleri düzgün şekilde görüntülemek için, Görüş Aralığının “View Range“ düzlemlerini ayarlayın. Bu …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.