1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Projelerde Adım Adım BIM’i Kullanma Kılavuzu

Bu adım adım kılavuz, yeni bina gibi inşa edilecek bir varlığın geliştirilmesi için seviye 2 bina bilgi modellemesinin (BIM) nasıl kullanılabileceğini açıklamaktadır. İngiltere’de merkezi olarak tedarik edilen kamu projeleri için asgari olarak Düzey 2 BIM gereklidir ve özel sektör projelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu rehber BIM uzmanı olmayan kişiler tarafından kullanılmak üzere hazırlanmıştır ve işverenler, danışmanlar, müteahhitler ve tedarikçiler için yararlı olacaktır. BIM‘i anlamanıza yardımcı olmak için, geniş bir destekleyici makaleler yelpazesiyle birlikte BIM terminolojisinin bir nevi sözlüğünü sunmaktadır.

Seviye 2 BIM‘i içeren projeler, inşa edilen bir varlığın ömrü boyunca yapılması gereken kararları ve bu kararları desteklemek için projenin her aşamasında gerekli olan bilgi çıktılarını belirtir. Bu, uygun bilgilerin oluşturulmasını ve doğru zamanda uygun bir biçimde paylaşılmasını sağlar, böylece tamamlanmış varlıkların teslimatı ve işletilmesi boyunca daha iyi kararlar alınabilir.

Bilgi sunumu, tesis dosyası, zeminler, alanlar, sistemler ve bileşenler hakkında bilgi içeren model dosyaları, belgeler ve yapılandırılmış veri dosyalarını içerir. Birlikte bunlar, tasarım amacını temsil ederek başlayan ve gerçekte inşa edilen ve kurulu olan binayı (tesisi) yansıtacak şekilde aktarma yoluyla olgunlaşan yapılmış olan varlığın dijital kopyasını oluşturur.

Bu kılavuz, RIBA iş planını aşamalarını takiben, 2. seviye BİM‘in bir projeye nasıl dahil edilebileceğini göstermektedir. İlk iki aşama, RIBA çalışma planına dahil olmayan önemli işveren kararlarının tespit edildiği alt bölümlere ayrılmıştır.

Her Aşamanın sonu, işverenin projenin tatmin edici gelişim gösterip göstermediğini belgeleyen ve bir sonraki Aşamaya devam edip etmeyeceğini kararlaştırmasına yardımcı olmak için işverenin özel bilgiye ihtiyacı olan işverenin karar noktası ile işaretlenmiştir.

Bu kılavuz, inşaat projelerinin başlangıç/teslim aşamasında ve BS1192: 2007, BS1192: 4 ve PAS1192: 5 gibi diğer bilgi yönetimi endüstrisi standartlarına uygun olarak seviye 2 BIM için standart olan PAS 1192-2’ye göre hazırlanmıştır.

Aşama 0: Stratejik Tanım

Aşama 1: Hazırlık & Özet

  • 1a: Değerlendirme
  • 1b: Özet ve Bilgi Gereklilikleri
  • 1c: Tedarikçi Randevuları

Aşama 2: Konsept Tasarımı

Aşama 3: Geliştirilmiş Tasarım

Aşama 4: Teknik Tasarım

Aşama 5: Yapım (İnşaat)

Aşama 6: Müşteriye Teslim ve Proje Kapanışı

Aşama 7: Tesisin Kullanımı (İşletme)

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.