Proje Temel Noktasını “Project Base Point” Tanımlama

Bir Revit modelini başlattığınızda, mesafeleri ölçmek ve nesneleri model bağlamında konumlandırmak için, bir referans oluşturmak için proje temel “project base“ noktasının konumunu belirlersiniz.

Şayet proje temel “project base“ noktasını önceden tanımladıysanız ve taşımanız gerekiyorsa, Proje Temel Noktasını Taşıma makalesine bakın.

Proje Temel Noktasını Tanımlama

  1. Saha planı görünüşünü veya saha planını görüntüleyen başka bir görünüşü açın.
  2. Başlangıçta, proje temel “Project base” noktası [ ] ile saha araştırma “survey” noktası [  ] aynı konumda bulunur ve aşağıdaki şekildeki gibi görünürler:

  1. Proje temel “Project base” noktasını seçmek için, imleci sembolün üzerine getirin ve araç ipucuna veya durum çubuğuna bakın. Şayet Saha: Araştırma Noktası “Site: Survey Point” yazıyorsa, Saha: Proje Temel Noktası “Project Base Point“ yazana kadar Tab tuşuna basın ve yazıyı gördüğünüzde, Proje temel “project base”  noktasını seçmek için tıklayın.

Kırpma durumunu belirtmek için proje temel “project base” noktasının yanında bir ataş [ ] simgesi görüntülenir. Proje temel “Project base” noktası kırpılmış [ ] veya kırpılmamış [ ] olabilir.

  1. Şayet proje temel “project base” noktası kırpılmış[ ] durumdaysa, kırpılmamış [ ] duruma getirmek için simgeye tıklayın.
  2. Proje temel “Project base” noktasını istediğiniz yere sürükleyin.
  3. Alternatif olarak, çizim alanındaki Özellikler “Properties” paletindeki Proje temel noktası “Project base point” alanını kullanarak, K/G “N/S” (kuzey yönü), D/B “E/ W” (doğu yönü) ve Kot “Elevation” ve Gerçek Kuzey Açısı “Angle to True North“ değerlerini girin.
  4. Çizim alanında, Proje temel noktası “Project base” noktasını kırpmak için, tekrar [ ] simgesine tıklayın.
  5. İsteğe bağlı: Proje temel noktası “Project base” noktasının yanlışlıkla hareket etmesini önlemek için, Düzenleme “Modify” panelindeki Sabitle “Pin” [ ] simgesine tıklayarak Proje temel noktası “project base” noktasını yerine sabitleyin.
  6. Proje temel “Project base” noktasını sabitlemek, Projeyi Yeniden konumlandır “Relocate Project“ ve Proje Kuzeyini Döndür “Rotate Project North“ araçlarını devre dışı bırakır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Filtreler Listesi

Revit’te çeşitli iletişim kutularında, kategorileri disipline göre filtrelemek için Filtre “Filter” listesini kullanabilirsiniz. Kategorilerini listelemek …

Bir cevap yazın

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.