1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Proje Taban Noktasını “Project Base Point” Taşıma

Proje taban noktası “Project base point“[  ] için başlangıçta koordinatları tanımladıktan sonra, şayet gerekirse bu noktayı daha sonra taşıyabilirsiniz.

Proje taban noktasını “Project base point“ [  ] taşımadan önce, kırpılmış “clipped” [ ] durumda olduğun da mı; yoksa kırpılmamış “unclipped”  [ ] durumda olduğunda mı hareket ettirmeniz gerektiğini belirleyin:

 • Tüm modeli saha araştırma “survey” noktasına göre taşımak için, kırpılmış [ ] proje taban “project base” noktasını taşıyın.
 • Proje taban “Project base” noktasını modelde başka bir konuma taşımak için, kırpılmamış [ ] proje taban “Project base” noktasını taşıyın.
 • Proje taban noktasını “Project base point” orijinal noktasına geri getirmek için, kırpılmamış “unclipped” [ ] duruma getirin ve Başlangıç Konumuna Taşı “Move to Startup Location“ aracını kullanın.

Not: Proje taban “Project base” noktası klip simgesi REVIT programının 2020.2 sürümünde kaldırılmıştır. Kırpılmış bir proje taban noktasını taşımak için, Yönetim “Manage  “ sekmesi içerisinde > Pozisyon “Position“ panelinde > Projeyi Yeniden Konumlandır “Relocate Project” aracını kullanın.

Proje temel noktasını taşımak için:

 1. Saha planı görünüşünde veya proje taban noktasını “project base point“ görüntüleyen başka bir görünüşte, proje taban noktasını “project base point“ seçin.
 2. Proje taban noktasını nasıl taşımak istediğinize bağlı olarak, projenin durumunu, kırpılmış veya kırpılmamış olarak değiştirmek için klip [ ] simgesini tıklayın.
 3. Proje taban noktasını istenen konuma sürükleyin.

Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki kısımları okuyun.

 1. Alternatif olarak, çizim alanındaki Özellikler “Properties” paletini veya Proje taban noktası “Project base point“ alanlarını kullanarak, N / S (kuzey yönü), E / W (doğu yönü), Yükseklik ve Açı – Gerçek Kuzey değerlerini girin.
 2. Açıyı Gerçek Kuzey “True North” olarak ayarlamak, Gerçek Kuzeyi Döndürme “Rotate True North” aracını kullanmakla aynıdır.
 3. Şayet proje taban noktasının “project base point” durumunu kliplenmemiş “unclipped” durumuna getirdiyseniz, tekrar kliplenmiş “clipped” durumuna getirin.

İsteğe bağlı: proje taban noktasının “project base point” yanlışlıkla hareket etmemesini sağlamak için, Değiştir sekmesini Düzenleme “Modify” sekmesindeki > Sabitle “Pin” [  ] simgesine tıklayarak yerine sabitleyin.

Tüm modeli Saha Araştırma “Survey” Noktasına Göre Taşıma

 1. Şayet modelinizi anket koordinat sistemine göre taşımak istersiniz, her ne kadar saha araştırma “survey” noktası doğru tanımlanmış olsa da; model bununla ilişkili olarak yanlış konumdadır.
 2. Modeli anket koordinat sistemine göre taşımak için, kırpılmış “clipped” proje taban noktasını taşıyın veya Projeyi Yeniden Konumlandırma “Relocate Project “ aracını kullanın.

3. Modelde, koordinatlar, proje taban noktası “project base point” ile saha araştırma “survey” noktası arasındaki yakınlıktaki değişimi yansıtacak şekilde güncellenmektedir.

4. Aşağıdaki şekilde siyah renkli nokta koordinatlar saha araştırma “survey” noktasına ve turuncu renkli nokta koordinatları da aban noktasına “project base point” dayanmaktadır. Kırpılan aban noktasını “project base point” taşıdığınızda, yalnızca sarı renk ile vurgulanmış koordinatlar değişir.

Proje Taban Noktasını Modelde Başka bir Yere Taşıma

 1. Örneğin, proje taban noktasını “Project base point” binanın köşesinden diğerine taşımak istediğinizi varsayalım.
 2. Bunu yapmak için, proje temel noktasını “Project base point” kırpılmamış “unclipped” [ ] duruma getirin ve taşıyın.

Modelde, koordinatlar, proje taban noktası “Project base point” ile saha araştırma “survey” noktası arasındaki değişimi yansıtacak şekilde güncellenmektedir.

Aşağıdaki resimde siyah renkli nokta koordinatları saha araştırma “survey” noktasına ve turuncu renkli nokta koordinatları proje temel noktasına “project base point” dayanmaktadır. Kırpılmamış “Unclipped” proje taban noktasını “project base point” taşıdığınızda, yalnızca sarı renk ile vurgulanmış koordinatlar değişir.

Proje Taban Noktasını “Orijine Taşıma

Yeni bir model oluşturduğunuzda, varsayılan olarak proje taban noktası “project base point” ve saha araştırma “survey” noktası, başlangıç konumu olarak da adlandırılan orijin noktasına yerleştirilir. Proje koordinat sistemini doğru oluşturmak için, proje taban noktasını “project base point” orijinden uzağa, binanın köşesi gibi başka bir yere taşıyabilirsiniz.

Daha sonra proje temel noktasını “project base point” başlangıç konumuna döndürmek isterseniz, aşağıdakileri yapın:

 1. Proje taban noktasını “project base point” seçin ve kırpılmamış “unclipped” [ ] duruma getirin.
 2. Proje temel noktasını “Project base point” sağ tıklatın ve açılan kısa yol menüsünden Başlangıç Konumuna Taşı “Move to Startup Location “ seçeneğini seçin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.