1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Programın Temel İşlevselliğini Kullanma Eğitimi

Bu eğitimde, Autodesk Civil 3D programı içinde nasıl gezineceğinizi ve program ara yüzünün bazı ortak özelliklerini nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Görüntü Kaydırma “Pan” ve Görüntü Yakınlaştırma “Zoom”

Çizimin görüntüleme ölçeğini değiştirmek veya açık çizimin farklı bir alanına gitmek için ZOOM ve PAN komutlarını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki alıştırma, Görüntü kaydırma “Pan ve Görüntü yakınlaştırma “Zoom” yapmak için, bağlamsal menünün kullanımını gösterecektir. PAN ve ZOOM komutları ayrıca Giriş “Home” sekmesi içerisinde > Görünüş “View“  panelinde de bulunur.

Görüntü Kaydırma “Pan” ve Görüntü Yyakınlaştırma “Zoom” için Bağlamsal Menüleri Kullanma

 1. Öğretici Çizimleri “Tutorials Drawings” klasöründe bulunan Intro-2.dwg isimli çizimi dosyasını açın.
 2. Ölçümcü “Prospector” Yüzeyler “Surfaces” öğesi altındaki 1XGND isimli yüzey “surface” adını sağ tıklayın ve Yakınlaştır” Zoom To“ seçeneğini seçin.
 3. Çizim alanına, sağ tıklayın ve Görüntü Yakınlaştır “Zoom” seçeneğini seçin. Yüzeye “Surface” daha da yakınlaşmak için, tıklayın ve imleci yukarı sürükleyin.
 4. Görüntü yakınlaştırma “Zoom” işlemini durdurmak ve normal işaretçiyi kullanmak için, sağ tıklayın ve Çıkış “Exit” seçeneğini seçin.
 5. Şayet çizimde hiçbir nesne seçilmemişse, çizime sağ tıklayın ve Görüntü Kaydırma “Pan” seçeneğini seçin.
 6. Çizimin içinde hareket etmek için, herhangi bir yere tıklayın ve istediğiniz yönde (sağa sola; yukarı aşağı) sürükleyin. Görüntü Kaydırma “Pan” işlemini durdurmak ve normal işaretçiyi kullanmak için, sağ tıklayın ve Çıkış “Exit” seçeneğini seçin.

Nesne Seçme ve Seçimi Kaldırma

Autodesk Civil 3D programında nesneleri seçmenin birkaç yolu vardır:

 • Bir nesneyi seçmek için, çizim penceresinde o nesneye tıklayın.
 • Bir nesne grubunun parçası olan tek bir nesneyi seçmek için nesneyi tıklarken Ctrl tuşunu basılı tutun.
 • Birkaç nesneyi dikdörtgen alan içine alarak seçmek için imlecinizi soldan sağa doğru sürükleyin. Kenarları düz çizgili bir dikdörtgen belirir. Ve yalnızca dikdörtgen alanın içerisine tam olarak giren nesneler seçilir.
 • Birden çok nesneyi değen pencere (dikdörtgen) ile seçmek için, imleci sağdan sola sürükleyin. Kenarları kesik-kesik çizgili bir dikdörtgen belirir. Kesikli çizginin içine tam olarak giren ve değdiği tüm nesneler seçilir.

Şayet yanlış nesneyi seçerseniz, seçimi temizlemek için, Esc tuşuna basın.

Intro-2.dwg çizimindeki nesneleri kullanarak seçim yöntemlerini deneyin.

Nesne Yakalama

Bu standart AutoCAD özelliği, çizdiğiniz çizginin mevcut bir varlığın kenarlarına veya belirli noktalarına oturmasını istediğinizde hassas çizim için kullanışlıdır. Bu eğitimlerde, yatay hizalamalar ve yerleşim profilleri gibi nesneleri çizmek ve düzenlemek için, serbest el modunu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

OSNAP olarak da bilinen nesne çıtçıtları aşağıdaki iki yoldan herhangi biriyle kullanılabilir:

 • Bireysel veya tek noktalı Nesne çıtçıtları “Osnap”: Belirli bir noktaya oturmak için, Shift tuşunu basılı tutun ve sağ tıklayın. Açılan kısa yol menüsünden bir nesne çıtçıtı “odnap” seçin. Nesne çıtçıtı, yalnızca tıklattığınız bir sonraki nokta için geçerli kalır.
 • Çoklu veya çalışan Nesne çıtçıtları “Osnap”: Ana uygulama penceresinin altındaki durum çubuğuna tıklayarak veya F3 veya Ctrl + F tuşlarına basarak çalışan nesne çıtçıtlarını “OSnap” açıp kapatabilirsiniz. Durum çubuğundaki düğme vurgulanmamış [ ] pozisyondayken Nesne çıtçıtları “Osnap” kapalıdır.

Nesne çıtçıtları “Osnap” Hakkında Bilgi Edinme

 1. Autodesk Civil 3D Yardım “Help” penceresini açmak için, F1 tuşuna basın.
 2. Sayfanın üstündeki Anahtar kelime alanına Osnap yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. Listeye göre daralt “Refine by”listesinde, Bilgi Kaynağı “Knowledge Source” altında Ürün Belgeleri “Product Documentation “ seçeneğini tıklayın.
 4. Görüntülenen konular arasından seçim yapın.

Çoğu durumda, durum çubuğunda Yakalama “Snap”, Karelaj “Grid” ve Diklik “Ortho” gibi diğer imleç kontrollerini kapatmanız önerilir. Bununla birlikte, Model butonu açık kalmalıdır.

Dinamik Veri Giriş

Dinamik veri giriş aracı, imlecin yanındaki komut satırından gelen istemleri görüntüleyen bir AutoCAD özelliğidir. Dinamik veri giriş, bir komut aktifken değerleri girmeniz için bir yer sağlar. Bu eğitimler için dinamik veri giriş özelliğini devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Dinamik veri giriş özelliğini kapatmak için, ana uygulama penceresinin altındaki durum çubuğundaki Dinamik Veri giriş “Dynamic Input” [  ] simgesine tıklayın veya F12 tuşuna basın.

Not: Şayet Dinamik veri giriş simgesi durum çubuğunda görünmüyorsa, etkinleştirilmesi gerekebilir. Durum çubuğunun en sağ tarafındaki, Özelleştirme “Customization” düğmesine tıklayın ve Dinamik Giriş “Dynamic Input” öğesini seçin.

Dinamik giriş hakkında daha fazla bilgi için, AutoCAD Yardım’a bakın.

Eğitime devam etmek için, Autodesk Civil 3D Nesnelerini Görüntüleme eğitimine gidin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.