PLANESURF (Komutu)

Bu komut düzlemsel bir yüzey “surface” yaratır.

Kapalı geometrileri seçerek veya dikdörtgensel bir yüzeyin karşıt köşelerini belirleyerek düzlemsel bir yüzey oluşturabilirsiniz. İlk köşe noktasını belirlemenizden sonra kapalı imlecin konumuna göre düzlemsel bir yüzey “surface” oluşturulur. Yüzeyin “Surface” karşı köşesini belirlediğinizde, yüzey “surface” çalışma düzlemine paralel olarak yaratılır.

SURFU ve SURFV sistem değişkenleri, yüzeyde “surface” görüntülenen çizgi sayısını kontrol eder.

Aşağıdaki istemler görüntülenir:

  • İlk köşeyi belirleyin veya “Specify first corner or:”

Dikdörtgen düzlemsel yüzeyi tanımlamak için, ilk köşe noktasını belirlersiniz.

  • Nesne “Object”

Bu seçenek ile nesne seçimi ile düzlemsel bir yüzey yaratabilirsiniz. Bir kapalı nesne veya kapalı bir alan oluşturan birden fazla nesneyi seçebilirsiniz.

Geçerli nesneler şunlardır: çizgiler “line”, çemberler “circle”, yaylar “arc”, elipsler “ellipse”, eliptik yaylar “eliptical arc”, 2B sürekli çizgiler “2D polyline”, düzlemsel 3B sürekli çizgiler “3D polyline” ve 2B çubuklar “2D spline”.

DELOBJ sistem değişkeni, yüzey oluşturulduğunda seçtiğiniz nesnelerin otomatik olarak silinip silinmeyeceğini kontrol eder.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Paralel Çizim Çizgilerini Kullanarak Eğimli Yüzey Yaratma

Çizim modunda, eğimli bir yüzey oluşturmak için, paralel sınır çizgilerinin özelliklerini belirleyebilirsiniz. Bu yöntemi, aşağıdaki …

Bir cevap yazın

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.