1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

PDF Geometilerini AutoCAD’e İçe Aktarma “Import”

AutoCAD 2017 sürümünden itibaren eklenen, PDF dosyalarına çizime içe aktarmak için, harika bir araç mevcuttur. Bu yeni araç sadece PDF dosyasındaki geometri ve Gerçek Tip “True Type” yazı karakterlerini “font” (.ttf) içe aktaracaktır. Şayet PDF dosyanızda, .shx yazı karakterlerini “font” kullanan yazılar varsa, bu yazılar çizgi parçaları olarak içe aktarılır. Ama her iki durumda da, bu benim en sevdiğim yeni özelliklerden birisidir.

PDF dosyasını içe aktarmak için, iki seçenek vardır:

1) PDF dosyasını araştırıp bularak içe aktarma “import”.

2) (XREF gibi) çizime hali hazırda eklenmiş olan bir PDF dosyasını PDF dosyasının bir bölümü veya PDF dosyasının tamamı olarak içe aktarma “import”.

PDF’i Araştırıp Bulma:

PDF dosyasını içe aktarma komutu için komut satırına PDFIMPORT yazıp Enter tuşuna basabilir veya aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Yerleştir “Insert“ sekmesi içerisinde > İçe Aktarım “Import” panelinde > İçe Aktarılan İçe Aktar “Import” aşağı açılır menüsünden PDF İçe Aktar “PDF Import” komut düğmesini tıklayabilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, PDF dosyasını Altlık “Underlay” veya [Dosya] “File” olarak mı yerleştireceğinizi seçmenizi isteyen komut satırı uyarısına dikkat edin. Dosya “File” seçeneğine tıklayın.

DF dosyasını seçtikten sonra aşağıdaki şekilde görünen PDF’yi İçe Aktar “Import PDF“ iletişim kutusunu göreceksiniz.

Bu iletişim kutusundaki seçenekleri kontrol ettiğinizden emin olun. Gerçekten hoşuma giden bir şey, PDF’de kullanılan çizgi kalınlıklarının içe aktarılabilmesidir. Diğer önemli olan şey; şayet PDF dosyası tabaka “layer” oluşturma seçeneği kullanılarak oluşturulduysa, bu tabakalar “layer” da içe aktarılacaktır.

İletişim kutusunun Seçenekler…” Options…” düğmesine tıkladığınızda, normal AutoCAD Seçenekler “Options” iletişim kutusu açılır. Burada PDF İçe Aktarma esnasında PDF dosyasındaki resimlerin yerleştirmesi gereken yeri belirleyebilirsiniz. Bu resimler, bir harici referans “xref” gibi çizime aktarılacak ve iliştirilecektir.

PDF İçe Aktarma “PDF Import“ iletişim kutusunda OK düğmesini tıkladıktan sonra, ilerleme çubuğu bir süre görüntülenecek ve hemen sonra bir uyarı sesi duyacaksınız! PDF’niz artık düzenlenebilir AutoCAD geometrisi olarak içe aktarılmıştır.

İliştirilmiş PDF’i İçe Aktarma:

Yukarıdaki seçenekte olduğu gibi PDFIMPORT komutunu veya komut düğmesini de kullanabilirsiniz.

O anki aktif (Geçerli) çiziminizde bulunan PDF’yi seçtiğinizde görüntülenen PDF Altlık “PDF Underlay” bağlamsal şeridi üzerinde yeni bir düğme de bulunmaktadır.

Komutu başlatıp PDF dosyasını seçtiğiniz zaman, PDF dosyasının tamamını veya PDF dosyasının bir bölümünü seçmek için komut satırında aşağıdakiki seçenekleri görürsünüz.

Daha sonra, içe aktarma işlemi tamamlandıktan sonra ekli PDF ile ne yapılması gerektiğini belirtmeniz gerekir.

Ayarlar “Settings“ iletişim kutusu farklı görünüyor, ancak PDF dosyası çizim dosyanızın zaten içinde olduğu düşünüldüğünde PDF’yi Aktar “Import PDF” iletişim kutusu  ile aynı ayarlara sahip.

OK düğmesini tıkladığınız zaman, aşağıdaki şekilde görünen ilerleme çubuğu kaybolur ve PDF dosyanız içe aktarılır.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere işlem tamamlanmış ve PDF dosyanız AutoCAD çiziminize yerleştirilmiştir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.