1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Palet Yöneticisi Öğreticisi

Bu öğretici, imajların görsel görünümünü değiştirmek için Palet Yöneticisini “Palette Manager“ nasıl kullanacağınızı öğretecektir. Bu öğreticiyi tamamladığınızda aşağıdaki işlemleri yapabilir hale geleceksiniz:

  • Daha iyi etki sağlamak veya istenmeyen özellikleri gizlemek için, imajdaki renkleri yeni renklere değiştirme.
  • İlgi çekici özellikleri izole etmek için, renkleri bir harita üzerinde birleştirme.
  • Gri tonlamalı “grayscale“ bir imajı renkli “color“ imaja dönüştürme ve sunum amacıyla özel efektler ekleme.
  • Bir imaja saydam bir renk atama.
  • İmajı iyileştirmek için, imajdaki renkleri birleştirme.
  • Kullanılmayan palet girişlerini ortadan kaldırmak için, resim paletini sıkıştırma.

Palet Yöneticisi, 8 bit biçimindeki  gri tonlamalı “grayscale“ ve (256 renk) renkli “color” imajlarla çalışır. İmaj  paleti “Image palette“ iletişim kutusunda grafik olarak gösterilir ve çalışmayı kolaylaştırmak için, farklı şekillerde sıralanabilir. Burada renkleri  tek tek birleştirebilir veya değiştirebilirsiniz. Değiştirme işlemleri yalnızca paletin kendisini değiştirirken Birleştirme  işlemler gerçek imaj verileri üzerinde çalışır. Sıkıştırma işlemi kullanılmayan renkleri ortadan kaldırır ve paleti temizler. Bir resim paletini sıkıştırmak, genellikle hem imaj hem de imaj verilerini değiştirir.

Bu ders üç alıştırmadan oluşmaktadır. Her biri farklı bir imaj türü kullanır ve bu imaj türü için tipik palet işlemlerini kapsar:

  • Taranmış USGS Haritaları: Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumunun taranmış bir haritasını, arka plana uyacak şekilde rengini değiştirerek gizlemek için, palet denetimlerini kullanarak değiştirirsiniz. Özellikleri tek bir renge değiştirerek birleştirebilir veya arka plana uyması için, her şeyin rengini değiştirerek bir özelliği izole edebilirsiniz.
  • Gri tonlamalı “Grayscale“ Hava Fotoğrafları: Proje sınırları içindeki belirli alanları vurgulamak için, harici bir palet kullanarak sunum amaçlı olan bir fotoğrafı değiştirebilirsiniz.
  • Renkli “Color” Uydu İmajları: Saydam bir renk atayabilir; bir özellik görüntüsünü birleştirmek için, birkaç rengi birleştirerek kullanılmayan girişleri ortadan kaldırmak için, paleti sıkıştırabilirsiniz.

Bu Bölümdeki Konular

Bu Alıştırmada mevcut taranmış bir USGS haritasında renkleri nasıl değiştireceğinizi öğreneceksiniz.

Bu Alıştırmada, özel efektler üretmek için, imaja  harici bir palet uygulayarak Palet Yöneticisini “Palette Manager” kullanacaksınız.

Bu Alıştırmada, şeffaf bir renk oluşturmak ve imajdaki renk kullanımını birleştirmek için Palet Yöneticisini “Palette Manager” kullanacaksınız.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.