1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Palet Yerleşiminizi Optimize Edin

AutoCAD‘in son birkaç sürümünde Autodesk birçok iletişim kutusunu paletlere dönüştürdü. Özellikler “Properties” iletişim kutusu, artık Özellikler “Properties” paleti haline geldi. XREF, Tabaka Özellikler Yöneticisi “Layer Properties Manager” gibi iletişim kutularının hepsi artık paletlerdir.

Autodesk iletişim kutularını neden paletlere değiştiriyor? Bunun için iyi sebepleri olmalı. Palette, yaptığımız değişikliklerin etkisini görmek için Uygula “Apply” veya OK düğmesine tıklamanıza gerek yok; değişiklikleri anında uygulayabiliyoruz. Tabi bunlardan başka bir sebep te olabilir. Paleti küçültebilmenin başka bir yarar olduğuna inanıyorum.

Ayrıca araç paletleri araçlarınızı hızlıca özelleştirmenizi sağlar. Böylece daha sonra onları kullanabilirsiniz. Programlama bilgisi de gerekli değildir!

Paletlerin açık olarak tutulması ekranda çok fazla yer kaplayacaktır. İşimizi bitirdiğimizde, paletin ekranda görünür durumda olması gerektiğini düşünmüyorum. Bazı paletler düzenli olarak kullanılmaktadır. En azından, Özellikler “Properties”, Tabaka Özellikleri Yöneticisi “Layer Properties Manager” ve Referans Yöneticisi “Reference Manager” paletlerini çok kullanıyorum. Sadece bunları açık tutmayı tercih ediyorum.

Paletler Otomatik Gizle “Auto Hide “ özelliği ile küçültülebilirler. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, paletin sol üst tarafında, |<>  düğmesini göreceksiniz. Otomatik gizleme “Auto hide” özelliğini etkinleştirmek için, bu düğmeye tıklayın.

İmlecinizi paletten uzaklaştırdığınız zaman, palet küçültülür ve sadece paletin başlık çubuğu kalır. Bu, çizim alanınızda biraz yer tasarrufu sağlayabilir.

Hala yeterli değil mi? Paletin başlık çubuğunu sağ tıklayın ve aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Toplanmaya izin ver ” Allow docking” özelliğinin işaretli olduğundan emin olun; ardından sola çapala “anchor left“ (veya sağa çapala “anchor right“ tercihinize göre değişir) seçeneğini seçin.

Paletleriniz çizim alanının sol tarafına (veya sağ tarafına) yerleştirilecektir. Şayet birden fazla paleti açtıysanız, paletleriniz otomatik olarak düzenlenecektir.

İmlecinizi başlık çubuğunun üzerine getirmeyi deneyin. Palet büyütülecektir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Bu yeni ara yüzü tercih ediyor musunuz, yoksa eski iletişim kutularını kullanmayı mı tercih ediyorsunuz? Şahsen eski iletişim kutusunu tercih ederim, daha yavaş yükleniyorlar. Ama bazı avantajları da var.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.