1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Özel Sekme İçeriğini Dışa ve İçe Aktarma “Export & Import”

AutoCAD’in 2015 sürümünden itibaren menü yapısının bütünlüğünü korumak için tek yapmanız gereken özel sekmenizi önceki bir sürümden dışa aktarmak ve daha sonra ( AutoCAD 2016, 2017 veya 2018) gibi üst sürüme içe aktarmaktır. Özelleştirilmiş sekmenizi dışa aktarırken, işin püf noktası sekme için bir hedef konuma sahip olmaktır. Bu hedef konum, Kullanıcı Ara Yüzünün KAY “CUI” Aktarım “Transfer“ sekmesinden oluşturulmuş yeni bir özelleştirme .CUIX dosyası olacaktır.

Özel Sekme İçeriğinizi başka bir sürümden veya bilgisayardan nasıl dışa aktarırsınız “Export”?

  1. Dışa aktarmak istediğiniz özel sekmeye sahip  AutoCAD sürümünü, çalıştırıp; komut satırına CUI yazarak Enter tuşuna basın ve Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme “Customize User Interface (KAYÖ) “(CUI)” iletişim kutusunu açın.
  2. Özelleştir “Customize“ sekmesinde, muhtemelen Kısmi Özelleştirme Dosyaları “Partial Customization Files“ kısmında bulunan özel sekmenize gidin sekmeniz üzerine sağ tıklayın ve Kopyala “Copy” seçeneğini seçin.
  3. Aktarım “Transfer” sekmesine tıklayın.
  4. Şerit “Ribbon” öğesini genişletin ve ardından Sekmeler “Tabs” alt öğesine sağ tıklayın ve Yeni Sekme “New Tab” seçeneğini seçin. Yeni Sekme için, ön tanımlı ismi kabul etmek için, Enter tuşuna basın.
  5. Yarattığınız bu yeni sekme’yi sağ tıklayın ve açılan menüden Yapıştır “Paste” seçeneğini seçin. Özel sekmeniz Sekmeler “Tabs” alt öğesinin altında (yeni Sekme ile birlikte) görünür. Şimdi, yeni sekmeyi sağ tıklayın ve Kaldır “Remove” seçeneğini seçin.
  6. Şimdi Farklı Kaydet “Save As” iletişim kutusunu açmak için, küçük Aktif Özelleştirme Dosyasını Kaydet ”Save the Current Customization File” düğmesine tıklayın.  Özelleştirme dosyasına bir isim verdikten sonra Kaydet “Save” düğmesine tıklayın ve değişiklikleri kaydederek Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme  “Customize User Interface (KAYÖ) “(CUI)” iletişim kutusunu kapatmak için,  OK düğmesine basın.

Bu noktada, özel bir panel içeren özel bir sekme içeren bir .CUIX dosyası kaydetmiş oldunuz. Bir sonraki adım, o dosyayı hedef bilgisayarda veya başka bir sürümünde açmak olacaktır.

Özel Sekme İçeriğinizi başka bir sürüme veya bilgisayara nasıl dışa aktarırsınız “Export”?

  1. Hedef sürümde veya bilgisayarda Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme “Customize User Interface (KAYÖ) “(CUI)” iletişim kutusunu açın; ardından Aktarım “Transfer” sekmesine tıklayın.
  2. Özelleştirme Dosyasını Aç “Aktarım “Transfer” sekmesine tıklayın.” Open Customization File“ düğmesine tıklayın; daha sonra özel .CUIX dosyanızı araştırıp bulun ve Aç “Open” düğmesine basın.

Not: Şayet  AutoCAD’in 2009 sürümünden veya öncesinden bir .CUI dosyası kaydettiyseniz, özelleştirme dosyanızı görmek için, Aç “Open” iletişim kutusundaki Dosya Türünü “Files of Type” .CUI dosyaları olarak değiştirin.

  1. Şerit “Ribbon” öğesini ve ardından Sekmeler “Tabs” alt öğesini genişletin; özel sekmenizi sağ tıklayın, ve açılan menüden Kopyala “Copy” seçeneğini seçin.

4. Özelleştir “Customize” sekmesine tıkladıktan sonra, Kısmi Özelleştirme Dosyaları “Partial Customization Files” öğesi altında Özel sekmenizi araştırıp bulun.

5. Şerit “Ribbon” öğesi genişletin ve Sekmeler “Tabs” alt öğesine sağ tıklayıp açılan menüden Yeni Sekme “New Tab” seçeneğini seçin. Yeni Sekme “New Tab” ön tanımlı sekme adını kabul etmek için, Enter tuşuna basın.

6. Yeni Sekme “New Tab” alt öğesi üzerine sağ tıkladıktan sonra, yukarıdaki 3. adımda panoya kopyalamış olduğunuz sekmeyi yapıştırmak için Yapıştır “Paste” seçeneğini seçin. Artık Yeni Sekmeye “New Tab” sağ tıklayıp Kaldır “Remove” seçeneğini seçerek bu sekmeyi kaldırabilirsiniz.

7. İçe aktarılan sekmeyi çalışma alanıyla ilişkilendirmek için, Çalışma Alanları “Workspaces“ öğesinin altında, bu sekmenin bulunmasını istediğiniz çalışma alanının “workspace” ismini tıklayın.

8. Sağ taraftaki Çalışma Alanı İçeriği “Workspace Contents” kısmında Çalışma Alanını Özelleştir “Customize Workspace” düğmesine tıklayın.

9. Sol taraftaki Kısmi Özelleştirme Dosyaları “ Partial Customizations Files” kısmında ÖZEL öğesi altında > Şerit “Ribbon” öğesi içindeki > Sekmeler “Tabs” öğesinde, yeni sekmenizin baş tarafındaki işaretleme kutusunu işaretledikten sonra, Çalışma Alanları İçeriği “Workspace Contents” öğenizin altında yeni sekmeniz listelenecektir.

10. Sekmenizi şeritte görmek için, Bitti “Done” düğmesine tıklayın.Daha sonra değişiklikleri uygulamak ve Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme “Customize User Interface (KAYÖ) “(CUI)” iletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine basın.

Umarım şimdi özelleştirme dosyalarınızı korumak konusunda kendinizi biraz daha güvende hissediyorsunuzdur.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.