1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Özel Şekiller Yaratmak için REGION Komutu ile 2B “2D” Şekilleri Birleştirin veya Çıkartın

Bazen AutoCAD tarafından yaratılmış olan temel geometrik şekillerin birleşimi olan bir 2 boyutlu 2B “2D” profile ihtiyaç duyarsınız. Bu esnada istediğinizi yaratmak için PLINE komutunu kullanabilirsiniz. Fakat daha kolay bir yol basit şekilleri birleştirmek “combine” veya çıkartmak “subtract” olabilir.

Örneğin, aşağıdaki şekildeki profili yaratmak istediğinizi farz edelim.

Sekil-1

Sahip olduğunuz çemberin yarıçap ve içerdeki gömme parçanın uzunluk bilgisine bağlı olarak aşağıdaki nesneler ile başlamak sizin için daha kolay olabilir:

Sekil-2

İstediğiniz sonucu elde etmenin bir yolu da işte aşağıda:

  1. En dıştaki büyük, içerdeki büyük köşeleri köşe yuvarlatma yapılmış dikdörtgeni, 2 küçük dikdörtgeni ve çemberi çizin.
  2. REGION komutunu çalıştırın. (Bu komutu şerit üzerinde 2B Taslak & Açıklama “2D Drafting & Annotation” çalışma ortamında bulabilirsiniz.  Ev “Home” sekmesinde, Çizim “Draw” panelinin aşağı ok simgesine tıklayarak paneli genişletin ve Bölge “Region” düğmesini seçin.)
  3. Birinci adımda çizmiş olduğunuz 4 nesnenin hepsini seçin ve seçimi bitirin.

4 döngü süzüldü “4  loops extracted” ve

4 Bölge yaratıldı “4 Regions created” mesajlarını göreceksiniz.

  1. SUBTRACT komutunu çalıştırın. Bu komut şerit üzerinde 2B Taslak & Açıklama “2D Drafting & Annotation” çalışma ortamında değildir. Bu yüzden komutu komut satırına yazın.
  2. Çıkartmak için katıları, yüzeyleri ve bölgeleri seç….Nesneleri Seç: “Select solids, surfaces, and regions to subtract from .. Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, sadece içerdeki köşeleri köşe yuvarlatma yapılmış dikdörtgeni seçin ve seçimi bitirin.
  3. Çıkartmak için katıları, yüzeyleri ve bölgeleri seç….Nesneleri Seç: “Select solids, surfaces, and regions to subtract .. Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, 2 küçük dikdörtgeni ve çemberi seçin ve seçimi bitirin.

AutoCAD tam istenen profili bırakarak büyük bölgeden küçük bölgeleri çıkartır.

UNION ve INTERSECT Komutları ile Şekilleri Birleştirin

Aşağıdaki şekilde sol tarafta görünen 4 bölgeyi sağ tarafta görünen tek bir bölgeye çevirmek için UNION komutunu kullanabilirsiniz.

Sekil-3

Son olarak, aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi, sol tarafta gördüğünüz 2 bölgenin kesişimini bulmak için, INTERSECT komutunu kullanabilirsiniz.

Sekil-4

Sizde birleştirmek/çıkartmak veya başka farklı amaçlar için 2B “2D” çizimlerde bölgeri “regions” kullanıyor musunuz? Yorumlarınızı bırakın!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.