1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Özel Şekiller Yaratmak için 2 Boyutlu 2B “2D” Şekilleri Birleştirme veya Çıkartma

Bazen AutoCAD‘in temel geometrik şekillerinden oluşan bir 2 boyutlu 2B “2D” bir profil oluşturmanız gerekebilir. İstediğiniz 2 boyutlu 2B “2D” bir profili yaratmak için, PLINE komutunu kullanabilseniz de, bazı durumlarda, diğer 2 yöntem daha kolay olabilir.

Şekilleri SUBTRACT Komutuyla Çıkartma

Örneğin, aşağıdaki şekilde görünen bu profili oluşturmak istediğinizi varsayalım.

Çemberin yarıçapı ve girintisinin uzunluğu hakkında sahip olduğunuz bilgilere bağlı olarak, aşağıdaki şekilde görünen nesnelerle başlamanız daha kolay olabilir:

İstediğiniz sonucu elde etmenin bir yolu aşağıdaki gibidir:

 1. Köşelerine FILLET komutu uygulanmış büyük dikdörtgeni, 2 küçük dikdörtgeni ve daireyi çizin.
 2. REGION komutunu çalıştırın.
 3. Çizdiğiniz tüm nesneleri seçin ve seçimi sonlandırmak için, Enter tuşuna basın. 4 döngü çıkarıldı. 4 bölge oluşturuldu “4  loops extracted. 4 Regions created.”mesajını görürsünüz.
 4. SUBTRACT komutunu başlatın. Bu komut, 2B Çizim ve Detaylandırma “2D Drafting & Annotation” çalışma ortamında şeritte yoktur; bu yüzden komut satırında komutu yazıp Enter tuşuna basın.
 5. Kendisinden katılar, yüzeyler ve çıkarılacak bölgeleri seçin .. Nesneleri seç: “Select solids, surfaces, and regions to subtract from .. Select objects:” veri isstemi (uyarısı) geldiğinde, sadece köşelerine FILLET komutu uygulanmış büyük dikdörtgeni seçin ve seçimi sonlandırın.
 6. Çıkartılacak katıları, yüzeyleri ve bölgeleri seçin .. Nesneleri seç: “Select solids, surfaces, and regions to subtract .. Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, iki küçük dikdörtgeni ve çemberi seçtikten sonra seçimi sonlandırın.

AutoCAD, küçük bölgeleri daha büyük olan bölgeden çıkaracak ve istenen profili geriye bırakacaktır.

Şekilleri UNION ve INTERSECT Komutlarıyla Birleştirme

Aşağıdaki şeklin sol tarafında görülen 4 bölgeyi sağ tarafında görülen bölgeye çevirmek için, UNION komutunu da kullanabilirsiniz.

Son olarak, aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi 2 bölgenin kesişimini bulmak için, INTERSECT komutunu kullanabilirsiniz.

Bölgeler ve Sürekli Çizgiler Yaratmak için BOUNDARY Komutunu Kullanma

BOUNDARY komutu SUBTRACT komutu gibi çalışabilir. BOUNDARY komutuyla, aşağıdaki işleri yapabilirsiniz:

 1. Aşağıdaki şeklin sol tarafında görünen şekilleri çizin.
 2. Bölge Oluşturma “Boundary Creation“ iletişim kutusunu açmak için, BOUNDARY komutunu çalıştırın.
 3. (dış nesnenin sınırları içindeki) iç içe geçmiş nesnelerden de nesne oluşturmak istiyorsanız, Ada Algılama “Island Detection” işaretleme kutusunu işaretleyin.
 4. Nesne Tipi “Object Type” aşağı açılır listesinden Bölge “Region” tipini seçin ve OK düğmesine tıklayın. Şayet tek yapmaak istediğiniz, sağdaki şeklin sağ tarafında görünen geometriyi oluşturmaksa, Nesne Tipi “Object Type” aşağı açılır listesinden Sürekli Çizgi “Polyline” tipini de seçebilirsiniz; ancak bunları birleştiremez, çıkaramaz veya kesiştiremezsiniz.
 5. Dahili Noktayı Seçin: “Pick Internal Point” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, nesneyi sürekli çizgilere veya bölgelere dönüştürmek istediğiniz nesnelerin içerisine tıklayın. Komutu sonlandırmak için, Enter tuşuna basın.
 6. Artık bölgeler üzerinde UNION, INTERSECT veya SUBTRACT komutlarını kullanabilirsiniz.

Not: BOUNDARY komutu, orijinal nesnelerin ÜZERİNDE yeni nesneleri oluşturur. Orijinal nesneleri görmek için onları taşıyın.

İpucu: İstediğiniz şekle sahip olduğunuzda, BOUNDARY komutunu yeniden kullanabilir; sürekli çizgiyi “polyline” seçebilir ve yeni bir sürekli çizgi “polyline” oluşturabilirsiniz. Yeni sürekli çizgiyi “polyline” orijinal bölgenin üstüne taşımayı unutmayın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.