1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Özel Komutlar Kullanarak Şablonu “Template” Basit Tutma

Bu bu serinin son makalesi. Bu serinin ana fikri, şablonunuzu basit tutmaktı. Çiziminizde sadece gerekli olan elementlere sahip olmanız gerekir ve tasarım sürecinde diğer öğeleri de çiziminize eklersiniz.

Önceden aşağıdaki makaleleri yayınlamıştım:

  1. Araç Paletleri ile Çalışarak Şablonu “Template” Basit Tutma
  2. Harici Dosyalardan İçe Aktararak Şablonu “Template” Basit Tutma

Bu serinin son makalesinde sizlere, AutoCAD’in Özelleştirme “Customization” aracını kullanmayı anlatacağım. Özelleştirme “Customization” çok geniş bir konudur. Çok basit bir özelleştirme yapabileceğiniz gibi; özel bir program kullanarak yapabileceklerinizde hiçbir sınır yoktur. Ancak, bu makalede karmaşık programlamayı kapsamayacaktır.

AutoLISP Kullanma

AutoLISP, AutoCAD için, muhtemelen en popüler programlama dilidir. Bununla birçok özelleştirme oluşturabilirsiniz. Bu AutoLISP ile Çizime Uluslararası Mimari Çizim Standartının Olmasını Zorunlu Kıldığı Tabakaları “Layer” Ekleme makalesinde görebileceğiniz gibi standart katmanlar eklemek gibi basit bir LISP olabilir. Basit bir LISP rutini ile yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Şayet LISP konusunda iyiyseniz, hemen hemen her şeyi oluşturabilirsiniz. Eğer değilseniz, ücretsiz olarak indirebileceğiniz birçok LISP programı vardır. AutoLISP programı onlarca yıldan beri kullanıldığından tonlarca rnek mevcuttur. Sadece onları bulmalısınız.

Benim favorilerimden biri, Lee Mac’in Tabaka Direktörü AutoLISP’i dir. Bu LISP içerisindeki tabloyu değiştirerek belirli bir tabakada herhangi bir nesne oluşturmanıza izin verir. AutoCAD‘in son zamanlarda Dimension isimli tabakası var, ancak Tabaka Direktörü hala çok iyi. Bu LISP LISP programlarının standardınızı korumanıza nasıl yardımcı olabileceğine iyi bir örnek.

Kesinlikle, AutoLISP tek seçenek değildir. .NET programlama da vardır. Fakat daha önce herhangi bir programlama dilini öğrenmediyzseniz, AutoLISP AutoCAD kullanıcıları için daha kolaydır.

Ne yazık ki, AutoLISP ve .NET AutoCAD LT için mevcut değildir.

Makro ve Komut Dosyası Kullanımı

Makro ve Komut normal AutoCAD komutlarını kullanır. AutoCAD ve AutoCAD LT bunları kullanabilir. Özel komutlar oluşturmak için bir makro kullanabilirsiniz.

Özel komutlar oluşturmak için bir makro kullanabilirsiniz. Örneğin, duvar isimli tabaka üzerine bir çizgi çizmek için, bir düğme oluşturmak istersiniz. Aks isimli tabaka üzerine bir çizgi çizmek için, başka bir düğme gibi. Bu öğreticide olduğu gibi makroyu kullanarak bunu yapabilirsiniz. Makro, Alet Paletleri veya şerit üzerindeki komut düğmesiyle sınırlı değildir. Çift tıklama eylemi, kısa yol tuşu ve bağlamsal menü (sağ tıklama menüsü) için de kullanabilirsiniz. Makro kullanma hakkında bazı fikirler almak için bu öğreticiye göz atın.

AutoCAD betikleri “script”, harici bir dosyaya kaydettiğiniz bir dizi AutoCAD komutudur. Onu yükleyebilir ve ihtiyacınız olduğunda çalıştırabilirsiniz. Tabaka oluşturmak, stil oluşturmak, blok eklemek veya çiziminiz için başka öğeler oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Eklentileri “Add-ins“ Kurma

Bu seçenek sadece AutoCAD için kullanılabilir. AutoCAD LT’de eklentiler “ad-ins” bulunmaz.

Şayet kendi kişiselleştirmenizi oluşturmak istemiyorsanız, ücretsiz veya ücretli eklentiler indirebilirsiniz. Bunları DotSoft gibi üçüncü taraf web sitesinde veya Autodesk Uygulama Dükkanında “Autodesk App Store” resmi kaynak olarak bulabilirsiniz.

Standardınızı korumanıza yardımcı olabilecek birçok eklenti vardır. Örnek olarak, Tabaka Kütüphanesi Yöneticisi, kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır.

Özet

AutoCAD, çiziminizi ilk kez başlattığınızda standartlarınızı korumanıza yardımcı olacak çizim şablonuna (DWT) sahiptir. Bununla birlikte, çiziminizi bitirinceye kadar bu ayarların çiziminizde olacağını unutmayın. Çok fazla bilgi kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden bazen standartlarımızı korumak için bir geçici çözüm kullanırız.

Şablonu CAD Standard dosyası olarak kullanabilirsiniz (DWS).

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.