1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

OVERKILL Komutu

Bir site üyesi dün beni AutoCAD ile ilgili bir problemi için bana cepten ulaştı. – Bu site üyemiz çalıştığı çizim dosyasında sanki çalıştığı firmada başka birisi çizimin tüm içeriğini üstüne ikinci kez yapıştırmış gibi nesneler çift hale gelmişti. Çizim bir biri üzerine yerleşmiş aynı çizgilerin, yazıların ve nesnelerin ikinci bir setine sahipti.  İki veya (daha fazla) çizginin üst üste bindiği durum hepimizin başına gelmiştir – bazen bu gibi durumlarla başa çıkmak gerçekten çok baş ağrıtabilir.

AutoCAD’in bu problemle savaşan OVERKILL olarak adlandırılan bir komutu bulunmaktadır. Bu komut seçtiğiniz nesneleri analiz edecek ve birbirleriyle çakışan gereksiz nesneleri kaldıracaktır. Komut ayrıca kullanıcı tarafından özelleştirilebilen kaldırılması gereken nesnelerin tespit edilmesi için de kullanılabilmektedir:

Sekil-1

OVERKILL İletişim kutusu

Bu gerçekten kullanışlı bir araç olmasına rağmen, ben bu tür araçlara çok güvenilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü otomatik işlemlerin kolaylıkla karışmaları mümkündür; yani şayet nesnelerin üst üste binerek çakışmamaları gerekiyor ve çizim ebadınızın çok büyümemesi sizin için çok önemli ise (ki genellikle önemlidir), çizim esnasında dikkatli olmanızı ve bu komutu kullandıktan sonra çok dikkatli olarak kontrol etmenizi öneririm.

IUmarım bu makalemde anlattıklarım işinize yaramıştır.– şayet makalelerimi faydalı buluyorsanız, ileriki günlerde yayınlayacaklarımı kaçırmamak için, geçerli mail adresiniz ile siteye üye olun; böylelikle sitedeki her yeni yayından haberdar olun!

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Plan Görünüşünün Derinliğini Ayarlama Hakkında

Revit’te bir modelin parçalarını kesme düzleminin altında görüntülemek için, Derinlik Kırpma “Depth Clipping“ parametresini kullanın. …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.