1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Örneklerle Fonksiyon Tanımları #3-Değişkenleri Ayarlama

sekil-01


setq     Bir değişkene bir değer atar; veya birçok değişkene değerler atar. Değer atanan son değişkenin değerini geri döndürür.

(setq a 6)  a değişkenine 6 değerini atar. 6 olarak geri döner

(setq b 8 c 3.12) b değişkenine 8, c değişkenine 3.12 değerlerini atar. 3.12 olarak geri döner

(setq w “table”) w değişkenine ‘table’ dizgesini atar. ‘table’ dizgesi olarak geri döner

(setq p (list  4.0  6.5  2.0)) p değişkenine 4.0, 6.5, ve 2.0 değerlerini içeren listeyi atar. Aynı liste olarak geri döner

(setq p ‘(4.0  6.5  2.0)) yukarıdaki örnek ile aynı

Yukarıdaki son iki örnek bir data listesini ya list fonksiyonunu kullanarak ya da verileri sıralayarak yaratabileceğinizi göstermek için verilmiş olup; list fonksiyonunu kullanma size liste içerisinde değişkenleri kullanma imkanı sağlarken; verileri sıralama değişkenleri kullanma imkanını sunmaz. list fonksiyonu daha yetenekli olduğu için, veri listesi değişken içermediği zaman, genellikle list fonksiyonu kullanmayı tercih ederiz.

setq kelime açılımı olarak bildirim ayarla “set quote”olup; setq fonksiyonunun her zaman bildirimi yapılmış düşünüleceği anlamına gelmektedir. Böylece değişkenin açık olarak bildirilmesi gerekmemektedir.


set       Bir değişkene bir değer atar; veya birçok değişkene değerler atar. Değişkenin bildirimini otomatik olarak yapmaz. Değer atanan son değişkenin değerini geri döndürür.

(set (quote a) 3.1) veya (set ‘a 3.1)  a değişkenine 3.1 değerini atar ve 3.1 olarak geri döner. Değişken açıkça bildirilmiş olmalıdır. Şayet bildirilmemiş ise, değişkenin değeri hesaplanacak ve değer bu hesaplamanın sonucuna göre geri döndürülecektir.

(setq x 2 y ‘x) ifadesinden sonra

(set y 3) (y değişkeni x değişkenine göre hesaplanacağı için) x değişkenine 3 değerini atar ve 3 olarak geri döner. y değişkeninin değeri değişmeden kalacaktır.

Bu fonksiyon değişkenleri anında yaratan ve işleyen gelişmiş programları gerektirmektedir. Gerekmedikçe basit atama işlemleri için setq fonksiyonunu kullanın.


Ayrıca ‘AutoCAD ile Çalışma’ başlıklı 14 nolu kategorideki setvar fonksiyonuna da bakın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.