1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Ön tanımlı Sistem Değişkenlerini acaddoc.lsp dosyasından Ayarlama

Sekil-01

Yeni Bir Çizim Dosyası Açarken veya Yaratırken Bir Komutu Otomatik Olarak Çalıştırma isimli makalemizde acad.lsp dosyasını anlatmıştım. Acaddoc.lsp dosyası içinde tanımlanan komutları AutoCAD her dosya açtığında çalıştıracaktır.

Sekil-01

acaddoc.lsp dosyası ile neler yapabiliriz?

Artık bir çizim dosyasını açtığınız zaman, istenen komutları otomatik olarak çalıştırabileceğinizi bildiğinize göre, neler yapabileceğinizi inceleyelim:

  1. Bir AutoLISP dosyasını otomatik olarak yükleyebilirsiniz.
  2. Yeni bir komut tanımlayabilirsiniz. Yeni Bir Çizim Dosyası Açarken veya Yaratırken Bir Komutu Otomatik Olarak Çalıştırma isimli makalemizde, AutoCAD’de çizimimizi bastırmadan önce, PLOT komutunu veri bağlantılarını güncelleyecek şekilde, yeniden tanımlamıştık.
  3. Dosyanızda çalışmaya başlamadan önce, komutlar çalıştırabilirsiniz.
  4. Çalışmaya başlamadan önce, sistem değişkenlerini ayarlayabilirsiniz.

Bu makalemde son maddeye odaklanacağım. Çünkü birçok kullanıcı AutoCAD programlarının niçin olağan şekilde düzgün çalışmadığı konusunda kafa karışıklığı içindeler ve bu farkında olmadan sistem değişkenleri değişikliklerinin buna sebep olduğunu düşünüyorum. Aşağıda bazı sistem değişkenleri değişikliklerini ve bunların neden olduğu sorunları bulabilirsiniz:

Ortak Beklenmeyen Sistem Değişkenleri Değişimleri

Düzenli olarak gerçekleşen sistem değişkenleri değişiklikleri değişiklikleri aşağıdadır:

  1. Dosya iletişim kutusu eksik. “File dialog box is missing”. Bu uyarı mesajı FILEDIA sistem değişkeni değiştiği için görüntülenir.
  2. AutoCAD ön tanımlı isim-eylem seçimi eylem-isim seçimine dönüştü. “AutoCAD default noun-verb selection becomes verb-noun selection”. Bu uyarı mesajı PICKFIRST sistem değişkeni değiştiği için görüntülenir.
  3. Tek doküman arayüzü etkinleştirildi. “Single document interface is activated”. Bu uyarı mesajı SDI sistem değişkeni değiştiği için görüntülenir.

Sistem değişkenlerinin niçin değiştiği konusunda tartışmalar hala sürmektedir. Birçok kişi bu değişikliğe AutoLISP yordamlarının veya AutoCAD üzerinde çalışan üçüncü taraf programlarının neden olduğunu düşünmektedir. Ta ki, bu problemlerin AutoCAD LT’de de ortaya çıktığını görene dek ben de böyle düşünüyordum. Yani bu değişikliklerin sebebi benim için gizemini korumaya devam ediyor.

Acaddoc.lsp dosyası içinde değişkenleri istediğimiz değer ile ayarlamayı yapabiliriz.

Bu tarz sorunların önüne geçmek için, ben tüm sistem değişkenlerimin yedeğini almayı ve sorun yaşadığım zaman bu yedek dosyasını geri yüklemeyi tercih ediyorum. Tüm sistem değişkenleri değerlerimi aklım da tutamam değil mi?

Bununla birlikte, şayet sıkça değişen belirli bir sistem değişkeniniz varsa, aşağıdaki çözüm işinize yarayacaktır:

Tüm yapmanız gereken  Not Defterini “Notepad” veya VISUAL LISP Düzenleyicisini “VISUAL LISP Editor” kullanarak bir acaddoc.lsp dosyası yaratmak ve aşağıdaki satırda gördüğünüz kodu yazmaktır:

 (SETVAR “PICKFIRST” 1)

Bu koda değiştirmek istediğiniz sistem değişkenlerini ilave satır olarak ekleyebilirsiniz.

Şayet Visual LISP  Düzenleyicisi’nin “Visual LISP Editor” nasıl kullanılacağını öğrenmek istiyorsanız, İlk AutoLISP Programınız-Orjine Görüntü Yaklaşma isimli makalemizi okuyun.

Siz sıkça hangi sistem değişkenlerini değişmiş buluyorsunuz?

Siz AutoCAD programınızın sistem değişkenlerini değiştirdiğine şahit oluyor musunuz? Bu değişkenler hangileridir?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.