1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Ölçüler ve İlişkililik

Normalde, ölçüler iliştirildikleri nesneyi değiştirdiğiniz zaman, onlarda değişirler anlamına gelen ilişkilidirler.

AutoCAD 2000 ve daha önceki sürümlerde yaratılmış olan çizimler ilişkili değillerdir. Bazen, önünüze çok uzun zaman önce yaratılmış bir çizim geçer ve ölçülerin ilişkili olmadığının farkına varırsınız.

Bu çizimlerdeki ölçüleri ilişkili hale getirmek için, komut satırına (bir sistem değişkeni) olan dimassoc yazıp Enter tuşuna basın ve bu değişkenin değerine bakın. Şayet bu değişkenin değeri 2 değilse, 2 yazın ve Enter tuşuna basın. Bununla birlikte, bu işlem sadece yeni yarattığınız ölçüleri etkileyecektir.

Eski çizimlerdeki mevcut ölçüleri iliştirildikleri nesneleri ile ilişkili hale getirmek için, DIMREASSOCIATE komutunu kullanın. Ara sıra, ölçüler ilişkililiklerini kaybettikleri için bu komutu kullanma ihtiyacı duyarsınız.

  1. Komut satırına dimreassociate yazın.
  2. Nesneleri Seç: “Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, ölçüleri seçin ve seçimi bitirmek için Enter tuşuna basın.

Serkil-1

  1. Sonraki veri istemi (uyarı) geldiğinde, ölçüye bağlamak için nesne üzerindeki noktayı belirlemek için, gelen talimatları takip edin. Veri istemi (Uyarı) seçtiğiniz ölçünün tipine göre değişecektir. Örneğin, şayet doğrusal bir ölçü seçtiyseniz, veri istemi (uyarı) Birinci uzatma çizgisi orijinini belirleyin veya [Nesne Seç] <sonraki>: “Specify first extension line origin or [Select object] <next>:” talimatını görüntüler.   Bu doğrusal bir ölçü yaratırken karşınıza çıkan veri istemine (uyarıya) çok benzerdir. X şeklinde bir işaret  (yukarıdaki şekilde kırmızı okla işaretli yerde) görürsünüz.
  2. Sonraki veri istemi (uyarı) işlemi tamamlar. Örneğin, doğrusal ölçü için, veri istemi (uyarı) İkinci uzatma çizgisi orijinini belirleyin <sonraki>: “Specify second extension line origin <next>:” şeklindedir. X şeklindeki işaret ölçünün ikinci ucuna kayar.

Komut sizi seçtiğiniz tüm ölçüler için uyaracaktır (veri isteyecektir).

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığını Kullanma (Video)

Revit’te bir modeldeki öğeleri düzgün şekilde görüntülemek için, Görüş Aralığının “View Range“ düzlemlerini ayarlayın. Bu …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.