1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Ölçülendirme “Dimensioning” Kısım-IV: Hassas Başlangıç Hattlı “Baseline Dimensions” ve Sürekli Ölçüler “Continued Dimensions” Yaratma

Başlangıç hatlı ölçüler “Baseline dimensions” ve sürekli ölçüler “continued dimensions” mevcut doğrusal “linear” ölçülere dayanarak oluşturulan doğrusal “linear” ölçülendirmelerdir:

  • Başlangıç Hattı “Baseline”: Mevcut ölçü ile aynı noktadan başlayan fakat farklı noktada son bulan ikinci ve sonraki ölçülendirmeler.
  • Sürekli “Continued”: İkinci veya sonraki ölçülendirme mevcut veya bir önceki ölçünün bitiş noktasından başlar.

Başlangıç Hatlı Ölçülendirme Yaratma

Öncelikle, bir doğrusal “linear” ölçülendirme yaratın. Daha sonra Açıklama “Annotation” sekmesinin Ölçülendirme “Dimension” Panelindeki Sürekli “Continue” aşağı açılır listesinden Baseline komutunu seçin. Bu DIMBASELINE komutunu çalıştıracaktır.

İkinci ölçü ayağı çizgisinin başlangıcını belirleyin veya [Gerial”Undo”/Seç”Select”] < Seç”Select”>:Specify a second extension line origin or [Undo/Select] <Select>”: veri istemini (uyarısını) göreceksiniz.

  • Şayet hemen öncesinde doğrusal “linear” ölçülendirme çizdiyseniz, AutoCAD bu önce çizdiğiniz ölçülendirmeyi hatırlayacaktır ve yeni başlangıç hatlı ölçülendirmenizin başlangıç noktasını kolayca tanımlayabilirsiniz. Komut otomatik olarak mevcut doğrusal “linear” ölçülendirmenin başlangıç noktasını bu yeni başlangıç hatlı ölçülendirmenin başlangıç noktası olarak kullanacaktır.
  • Şayet doğrusal “linear” ölçülendirmeyi daha önceden çizdiyseniz, Seçim “Select” seçeneğini kullanmak için Enter’a basın. Veri istemi (uyarı) geldiğinde, kullanmak istediğiniz mevcut ölçülendirmeyi seçin. Hassas ve doğru sonuç elde etmek için, mevcut ölçülendirmenin başlangıç hattı olarak kullanmak istediğiniz ucuna tam tıklayın. (bunun için nesne yakalamalarından uç nokta”end point” tutamacını kullanabilirsiniz.). Daha sonra yeni başlangıç hatlı ölçülendirmenin bitiş noktasını tanımlayabilirsiniz.

Şayet isterseniz başlangıç hatlı ölçülendirmeleri çizmeye devam edebilirsiniz. Komutu bitirmek için iki kere Enter’a basın.

Başlangıç Hatlı Ölçülendirme

Şekil-1: Başlangıç Hatlı Ölçülendirme

 Sürekli Ölçülendirme Yaratma

Öncelikle, bir doğrusal “linear” ölçülendirme yaratın. Daha sonra Açıklama “Annotation” sekmesinin Ölçülendirme “Dimension” Panelindeki Sürekli “Continue” aşağı açılır listesinden Continue komutunu seçin. Bu DIMCONTINUE komutunu çalıştıracaktır.

  • Şayet hemen öncesinde doğrusal “linear” ölçülendirme çizdiyseniz,

İkinci ölçü ayağı çizgisinin başlangıcını belirleyin veya [Gerial”Undo”/Seç”Select”] < Seç”Select”>:Specify a second extension line origin or [Undo/Select] <Select>”: veri istemini (uyarısını) göreceksiniz. Yeni sürekli ölçülendirmenizin başlangıç noktasını kolayca tanımlayabilirsiniz. Komut otomatik olarak mevcut doğrusal “linear” ölçülendirmenin bitiş noktasını bu yeni sürekli ölçülendirmenin başlangıç noktası olarak kullanacaktır.

  • Şayet doğrusal “linear” ölçülendirmeyi daha önceden çizdiyseniz, Sürekli ölçülendirmeyi seçin: “ Select continued dimension:”  veri istemini (uyarısını) göreceksiniz. (Şayet ikinci ölçü ayağı çizgisinin başlangıcını belirleyin veya [Gerial”Undo”/Seç”Select”] < Seç”Select”>: “Specify a second extension line origin or [Undo/Select] <Select>:” veri istemini (uyarısını) görürseniz Enter’a basın) kullanmak istediğiniz mevcut doğrusal “linear” ölçülendirmeyi seçin; bu seçtiğiniz ölçülendirmenin sürekli “continued” ölçülendirme olmasına gerek yoktur. Hassas ve doğru sonuç elde etmek için, mevcut ölçülendirmenin sürekli ölçülendirmenin başlangıç noktası olarak kullanmak istediğiniz bitiş noktasına tam tıklayın. (bunun için nesne yakalamalarından uç nokta”end point” tutamacını kullanabilirsiniz.). Daha sonra yeni sürekli ölçülendirmenin bitiş noktasını tanımlayabilirsiniz.

Şayet isterseniz sürekli ölçülendirmeleri çizmeye devam edebilirsiniz. Komutu bitirmek için iki kere Enter’a basın.

Sürekli Ölçülendirme

Şekil-2:Sürekli Ölçülendirme

Not: Başlangıç hatlı “baseline” ve sürekli “continued” ölçülendirmelerin en yaygın ve ortak kullanımı doğrusal “linear” ölçüler için olsa da siz bunları kutupsal “angular” ölçüler için de yaratabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Kesit Başlığı Ailesi Oluşturma

Revit’te kesit başı sembolünüze çizim ve pafta numaraları ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki prosedür, bir kesit başı ailesi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.