1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Ölçülendirme “Dimensioning” Kısım-I: Hassas Doğrusal Ölçülendirme “Linear Dimensioning” Yaratma

AutoCAD’de şematik çizimler hariç hemen hemen tüm çizimler ölçülere sahiptir. Tabi ki, ölçülendirmenin “dimensioning” amacı hassas ölçüleri göstermektir. Peki, hassas ölçülendirme “dimensioning” yaratmak için ne yapmalıyız?

1.      Bir Ölçülendirme “dimensioning” Stili Yaratma

Ölçüleriniz “dimensioning” için, her zaman özelleştirilmiş bir ölçülendirme stili “dimensioning style”  kullanmanız gerekir. Sizin için, mimari çizimler çizmiyor olsanız bile faydalı bulacağınızı düşündüğüm mimari ölçülendirme “dimensioning” stili yaratma makalesini yayınlamıştım. Bunun nedeni, bu mimari ölçülendirme “dimensioning” stili yaratma öğreticisini okurken herhangi bir ölçülendirme “dimensioning” stili yaratmak için yapmanız gerekenlerin hepsini öğrenecek olmanızı düşünmemdi.

Bir ölçülendirme “dimensioning” stili yaratma işleminin kısımlarında birisi ölçülendirme “dimensioning” stilinde kullanılacak olan bir yazı stili yaratmaktır. Bu konu hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız Ölçülendirme “dimensioning” için yazı stili nasıl yaratılır. başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

2.      Ölçülendirme “dimensioning” Tabakası “Layer” Yaratma

Ölçülerin “Dimensions” her zaman çiziminizin ölçülendirilecek diğer nesneleriyle tezat yaratacak bir renk kullanarak yaratılmış kendi tabakasında “layer” olması gerekir. Ölçülerin “Dimensions” modelinizdeki nesnelerle karışmasını istemezsiniz! Ölçülendirmelerin “Dimensioning” tabakasına “layer” ÖLÇÜ veya DIM gibi bir isim verin.

3.      Nesne Yakalamalarını ”Object Snap” sürekli Moduna Ayarlama

Hassasiyet için, nesne yakalamalarını “object snap” sürekli kullanmalısınız. Bunun bir yolu durum çubuğundaki nesne yakalama (veya OSNAP) düğmesine sağ tıklayarak istediğiniz nesne yakalamalarını seçmektir. Şayet nesne yakalamaları aktif değilse, durum çubuğundaki nesne yakalama (veya OSNAP) düğmesine tıklayarak aktif hale getirin.

Ölçülendirmeye “Dimensioning” Hazırlık Yapma

Şeritin “Ribbon” Ev “Home” sekmesinde, tabakalar “layer” panelinin aşağı açılır listesinden ÖLÇÜ veya DIM olarak isim verdiğiniz tabakayı “layer” seçin.

Aynı zamanda Ev “Home” sekmesinde Açıklamalar “Annotation” panelini genişleterek, ölçülendirme stilleri “dimension styles” listesinden yarattığınız ölçülendirme “dimensioning” stilini seçin. (Bu listeyi aynı zamanda açıklamalar “Annotate” sekmesinde de bulabilirsiniz.)

Ölçülendirme Sitili "Dimensioning Style"

Ölçülendirmeye “Dimensioning” Başlama

Ölçülendirmek istediğiniz nesneyi çizim alanının merkezine getirin, böylece ölçü çizgileri için yer sıkıntısı çekmezsiniz.

Şeritin Ev “Home” sekmesinde Açıklamalar “Annotation” panelinin içinde Ölçüler “Dimensions” alt panelinde doğrusal ölçülendirme “linear dimension”  düğmesine tıklayın. Bu işlem DIMLINEAR komutunu çalıştıracaktır.

Ev “Home” sekmesi ⇒ Açıklamalar “Annotation” panel ⇒  Ölçüler “Dimensions” alt paneli⇒ Doğrusal “Linear”

Ölçüler “Dimensions” alt panelinde ölçülendirme tiplerini gösteren aşağı açılır liste göreceksiniz. Bu alıştırmada doğrusal ölçülendirme “linear dimension” tipini kullanacağız. Bu doğrusal “linear” düğmesine tıkladığınızda DIMLINEAR komutu çalışacaktır.

Aşağıdaki veri istemlerini (uyarıları) takip edin:
Ölçünün başlangıç çizgisinin yerini belirleyin veya <nesne seçin>:  Ölçünün nereden başlamasını istiyorsanız o noktayı tıklarken nesne yakalamalarını “object snap” kullanın.
Ölçünün bitiş çizgisinin yerini belirleyin: Ölçünün nerede bitmesini istiyorsanız o noktayı tıklarken nesne yakalamalarını “object snap” kullanın.
Ölçünün yatay çizgisinin yerini belirleyin veya [Mtext/Yazı”Text”/Açı”Angle”/Yatay”Horizontal”/Dikey”Vertical”/Dönme”Rotated”]: İmleci ölçünün yatay çizgisinin olmasını istediğiniz yere kaydırın ve tıklayın.

Ölçülendirme "Dimensioning"

Şayet yukarıdaki şekildeki gibi, dik veya yatay birbirine parelel çizgileri olan bir nesneyi ölçülendiriyorsanız; ilk veri istemi (uyarı) geldiğinde nesneyi seçmek için Enter’a basın ve istediğiniz nesneye tıklayın. Bu size hassas ve doğru sonuç verecektir.

Doğru Koordinatları Ölçülendirdiğimi Nasıl Anlayacağım?

Eğer bir tüm nesneyi ölçülendirmediğiniz ve ölçülendirme noktalarından biri olmadığı zaman, (doğrusal “linear” ölçünüzün başlangıcı veya bitişi bir başka nesnenin son noktasında ise.) diğer nesnenin uç noktasını değil de ölçülendirmek istediğiniz nesnenin uç noktasını yakaladığınıza nasıl emin olacaksınız? Örneğin; yukarıdaki şekilde üstteki çizginin uç noktasını değil de ölçülendirmek istediğiniz siyah yatay çizginin uç noktasını yakaladığınıza nasıl emin olacaksınız?

Biricisi Ne fark eder ki?

Ölçüler ilişkilidir, bu ölçülendirmenin elemanları ( 2 uzatma çizgisi “extension lines”, 1 yatay ölçü çizgisi ve ölçü yazısı “dimension text”) ve ölçülendirilen nesne birbirlerine bağlıdırlar anlamına gelmektedir.  Şayet nesneyi değiştirirseniz; (örneğin, boyutlarını sündürerek büyütür veya küçültürseniz.) ölçülendirme grubuda otomatik olarak nesnenin yeni ölçülerine göre güncellenecektir. Fakat şayet ölçülendirmeyi yaratırken nesnenin uç noktasını yanlış tanımlarsanız, yani ölçünün başlangıç noktası ile nesnenin uç noktası çakışmaz ise, nesneyi değiştirdiğinizde (örneğin; boyutlarını sündürerek büyüttüğünüzde veya küçülttüğünüzde.) ölçülendirmede yanlış sonuçlar alabilirsiniz. Çünkü ölçünün başlangıç noktası ile nesnenin uç noktası ile çakışmadığı için, nesne büyüse veya küçülse bile ölçü değişmeyecektir.

Bu yüzden ölçülendirme yaparken, nesne yakalamalarını “object snap” muhakkak kullanın. Nesne yakalamaları “object snap” açıkken ölçünün başlangıç noktasını tanımlarken imleci istediğiniz nesnenin uç noktasına yaklaştırıp biraz beklediğinizde sarı renkli nesne yakalama simgesi (uç nokta için sarı küçük kare simgesi, orta nokta için sarı küçük üçgen simgesi gibi.) görünecektir. Bu nesne yakalama simgesi görüldüğünde tıklarsanız ölçü başlangıcı istediğiniz noktanın tan uç noktasından yakalanacak ve kesinlikle kaçma olmayacaktır.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Kesit Başlığı Ailesi Oluşturma

Revit’te kesit başı sembolünüze çizim ve pafta numaraları ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki prosedür, bir kesit başı ailesi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.