1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Ölçü Stillerinizi AutoCAD Çizim Standartlarınıza Uymaya Zorlama

Bu soru bana son iki gün içinde site kullanıcılarımız tarafından iki kez soruldu: Çizimlerimize yeni ölçü stillerini nasıl uygularız? Farklı stillerle birçok çizim oluşturmuş olabilirsiniz. Şimdi belirli bir stili tüm çizimlerinize uygulamak istiyorsunuz. Bunu nasıl yapabiliriz?

Bu makalemde anlatacaklarım, ölçü stili problemini çözmek için yazılsa da, tabakalara “layer”, çizgi tiplerine “linetype” ve yazı stillerine de uygulanabilir.

Stilleri Bir Çizimden Başka Bir Çizime Kopyalama

Bu yapabileceğiniz yollardan birisidir. Diyelim ki standart olarak kabul ettiğimiz bir çizimimiz var. Tasarım Merkezini “Design Center” kullanarak ölçü stillerini kopyalayabiliriz. Tasarım Merkezi “Design Center”, çizimlerinizdeki stilleri araştırıp bulmanıza izin verir. Ardından stilleri o anki geçerli (aktif) çiziminize sürükleyip bırakabilirsiniz. Böylece artık o anki geçerli (aktif) çiziminizde başka çizimlerde kullanmış olduğunuz ölçü stilleri olacaktır!

Çizim standardınızı korumak için en iyi şey, boş bir çizime standart olarak düşündüğünüz her şeyi sürükleyip bıraktıktan sonra, dosyayı bir çizim şablonu (dwt) olarak kaydetmektir. Böylece, bu şablonu kullanarak her çizim yapmaya başladığınızda, zaten standart stillere sahip olursunuz.

Bu yönteme ilişkin olumsuzluklar:

  1. Stilleri sadece o anki geçerli (aktif) çiziminize kopyalamış olursunuz. O anki geçerli (aktif) çiziminizde stillere sahip olduktan sonra, nesnelerinizi seçmeniz ve mevcut stilini bu yeni stille değiştirmeniz gerekecektir.
  2. Şayet o anki geçerli (aktif) çiziminizde aynı adı taşıyan ölçü stilleri zaten varsa, AutoCAD o stilleri yok sayar ve mevcut stillerin tanımını değiştirmez. Komut satırında Ölçü stili (stilleri) eklendi. Yinelenen tanımlar göz ardı edilecek “Dimstyle(s) added. Duplicate definitions will be ignored” uyarısını görürsünüz.

CAD Standardlarınızı Kullanma

Aklıma gelen daha iyi bir yöntem CAD Standartlarını kullanmaktır. Tüm ölçü stillerini bir çizime yerleştirmemiz, daha sonra bu çizimi standartlar çizim, (.dws) olarak kaydetmemiz gerekir.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, şeritin > Yönetim “Manage” sekmesi içerisinde > CAD Standartları “CAD Standards” panelinden, Yapılandır “Configure” komut düğmesine tıklayın.

Daha önce kaydettiğiniz .dws dosyasını standart dosyanız olarak ekleyin. Şimdi cad standart denetleyicisini “cad standard checker” çalıştıralım!

cad standart denetleyicisi “cad standard checker” çiziminizde bazı problemler bulabilir.

  1. Çiziminizdeki ölçü stili çizim standardı dosyanızda mevcut olmayabilir. Bu durumda bu ölçü stilini değiştirmek için, standart bir ölçü stili seçmeniz gerekir.
  2. Çiziminizdeki ölçü stili, çizim standardı dosyanızdaki stille aynı ada sahiptir; ancak stilin özellikleri standart değildir.AutoCAD‘i standart ölçü stilinize uyacak şekilde tüm özellikleri değiştirmeye zorlayabilirsiniz.

Her çiziminizde bunu yapmalısınız. Şayet 50 çiziminiz varsa, buişlemi 50 kez yapmanız gerekir. Zor ama; bu bizim en kısa sürede CAD standartlarını uygulamaya başlamamız için bir hatırlatma!

Bu sorunu AutoCAD üzerinde çalışan üçüncü kısım uygulamalar ile çözmek için yapabileceğimiz başka bir yol olup olmadığından emin değilim. Birileri hali hazırda bir AutoLISP yazmış veya bunu yapması için, birtakım programlar hazırlamış olabilir. Sizin bu konu hakkında bilginiz var mı? Ya da farklı önerilere sahip misiniz?

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.