1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Ölçü Stilleri Listesinin Çıktısını Nasıl Alırız

Ölçü stillerinin listesi bize yardımcı olabilir. Normal liste her stil birçok sistem değişkenine sahip olduğu için, her bir ölçü stilinin tüm özelliklerini listelememektedir. Herhangi bir ölçü stilinin ayarlarını bağımsız olarak da listeleyebilmekle birlikte daha iyisini de yapabilir; iki ölçü stilinin karşılaştırma sonuçlarını listeleyebilirsiniz. Ölçü stillerini karşılaştırma ölçü stillerinin sorunlarını çözümlemek için harikadır.

Basit bir liste yaratmak için:

 1. Komut satırına, -dimstyle yazın.
 2. Veri istemi (Uyarı) geldiğinde, ? (soru işareti) yazın.
 3. Listelemek için ölçü stillerini girin <*>: “Enter dimension style(s) to list <*>:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, Enter tuşuna basın.
  AutoCAD Metin penceresi ölçü stillerinizin listesi ile açılır.
 4. Listeyi seçin ve panoya kopyalayın. (Ctrl+C).
 5. Herhangi bir kelime işlem programını (Word veya Notepad gibi) açın ve listeyi yeni bir dokümanın içerisine yapıştırın (Ctrl+V).
 6. Listeyi yazdırın.

Sekil-1

Herhangi bir ölçü stilinin ayarlarını bağımsız olarak listelemek için ise, yapmanız gereken işlemler şöyledir:

 1. Komut satırına -dimstyle yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. Veri istemi (Uyarı)geldiğinde, Değişkenler “Variables” seçeneği ile başlamak için,  v yazın.
 3. Bir ölçü stili ismi girin [?] veya <ölçü seç>: “Enter a dimension style name, [?] or <select dimension>:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, ölçü stilinin ismini yazın. (Şayet stilin ismini bilmiyorsanız, tüm listeyi almak için önce ? yazın. Şayet o anki (aktif) ölçü stilini istiyorsanız, Durum “STatus” seçeneğini kullanabilirsiniz.)
  AutoCAD Metin penceresi seçtiğiniz ölçü stilinin tüm sistem değişkeni ayarlarını listeleyerek açılır.
 4. Bu ÇOK UZUN bir listedir. Tüm listeyi seçmek için listenin başına gidin ve listenin sonuna kadar dikkatlice seçin veya listenin en başına tıkladıktan sonra Shift tuşuna basılı tutarak Ctrl + End tuşlarına basın. Şimdi tüm liste seçili duruma gelmiş olmalıdır. Bu seçili listeyi (Ctrl+C) tuşlarına basarak panoya kopyalayın.
 5. Herhangi bir kelime işlem programını (Word veya Notepad gibi) açın ve panodaki listeyi yeni bir dokümanın içerisine yapıştırın (Ctrl+V).
 6. Listeyi yazdırın.

Sekil-2

İki ölçü stilinin ayarlarını karşılaştırmak için aşağıdaki adımları takip edin:

Sekil-3      Sekil-4

 1. Menuden, Ölçü “Dimension” içerisinde>Stil “Style” düğmesini seçin.
 2. Karşılaştır “Compare” düğmesine tıklayın.
 3. Ölçü Stillerini Karşılaştır “ Compare Dimension Styles” iletişim kutusunda, Karşılaştır “Compare” ve Bununla “With” aşağı açılır listelerine iki ölçü stili seçin.
 4. Liste iletişim kutusunun içerisinde görüntülenir. Bu liste seçilen iki ölçü stilinin tüm özelliklerini değilde, sadece ikisi arasındaki farklılıkları gösterir.
 5. İşte burası bir sır. Listenin sağ üst köşesinde Standart araç çubuğunun Panoya Kopyala düğmesi gibi görünen bir düğme var. Listeyi Windows panosuna kopyalamak için bu düğmeye tıklayın.
 6. Herhangi bir kelime işlem programını (Word veya Notepad gibi) açın ve panodaki listeyi yeni bir dokümanın içerisine yapıştırın (Ctrl+V).
 7. Listeyi yazdırın. (Microsoft Word programında, güzel görünen bir tablo yaratmak için, menüden Tablo “Table” içerisinde >Çevir “Convert” seçeneği altında>Yazıyı Tabloya “Text to Table” düğmesini seçin.)

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Kesit Başlığı Ailesi Oluşturma

Revit’te kesit başı sembolünüze çizim ve pafta numaraları ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki prosedür, bir kesit başı ailesi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.