Öğeleri Sürükleyerek Taşıma

Seçilen bir öğeyi tıklayıp çizim alanındaki yeni bir konuma sürükleyebilirsiniz. Şayet birden fazla öğe seçilirse, bir öğeyi sürüklediğinizde seçilen tüm öğeler hareket eder. Aralarındaki mekansal ilişkiler korunur.

İpucu: Bir öğeyi önce seçmeden sürüklemek için, durum çubuğundaki Öğeler Seçildiğinde Sürükle “Drag Elements on Selection “ özelliğini etkinleştirin. Bu seçeneği kullanırken, öğe sürükledikçe seçilir.

Bazı öğeler varsayılan olarak yalnızca yatay veya dikey olarak hareket edebilir; REVİT, seçilen bir öğenin hareket etme şekli hakkında görsel ipuçları sağlar. Bu kısıtlamayı kaldırmak için, öğeyi sürüklerken Shift tuşuna basılı tutun.

Tersine, bazı elemanlar varsayılan olarak herhangi bir yönde hareket edebilir. Hareketlerini kısıtlamak için, öğeleri sürüklerken Shift tuşuna basılı tutun. Örneğin, bir pencereyi bir cephe veya 3 boyutlu 3B “3D” görünüşte serbestçe hareket ettirebilirsiniz, ancak Shift tuşuna basmak pencerenin hareketini kısıtlayacaktır. Böylece kot değişmez. Aynı şekilde, normalde duvarları, çizgileri veya kılavuz çizgilerini herhangi bir yönde serbestçe hareket ettirebilirsiniz. Shift tuşuna basmak bu nesnelerin hareketlerini duvara veya duvar çizgisine dik yönlerle sınırlar.

Bir ucu (seçili olmayan) bir duvara veya çizgiye birleştirilmiş bir duvarı veya çizgiyi seçtiğinizde, birleştirilmiş ucun uzamasını veya büzülmesini önlemek için, hareket seçilen duvara veya duvar çizgisine dik bir yönde sınırlandırılır. Bu kısıtlamayı kaldırmak için, Shift tuşunu basılı tutun.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Nesne Stilleri

Revit’te Nesne Stilleri “Object Styles“ aracı, bir projedeki model öğelerinin, açıklama öğelerinin ve içe aktarılan …

Bir cevap yazın

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.