1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Öğeleri Ofset “Offset” Aracı ile Taşıma veya Kopyalama

Bir model çizgisi, detay çizgisi, duvar veya kiriş gibi seçilen bir öğeyi, seçilen öğeye paralel belirli bir mesafede kopyalamak veya taşımak için Ofset “Offset” aracını kullanın.

Bu aracı tekil elemanlar veya aynı aileye ait eleman zincirleri üzerinde kullanabilirsiniz. Seçilen öğeleri sürükleyerek veya bir değer girerek ofset mesafesini belirleyebilirsiniz.

Bir öğeyi Ofsetlemek için:

  1. Düzenleme “Modify” sekmesi içerisinde > Düzenleme “Modify” panelinde > Ofset “Offset” [ ] komut simgesine tıklayın.
  2. Şeritteki Seçenekler “Options“ çubuğunda, uzaklık mesafesini nasıl belirlemek istediğinizi seçin:

Şayet … yapmak istiyorsanız,

Şunu… yapın.

Seçilen öğeyi istenen mesafeye sürüklemek istiyorsanız, Grafik “Graphical“ seçeneğini seçin.
Ofsetleme mesafesi için bir değer girmek istiyorsanız, Sayısal “Numerical “ seçeneğini seçin ve Ofset “Offset” kutusuna pozitif bir sayı girin.
  1. Seçili öğenin ofset kopyalarını oluşturmak istiyorsanız, şeritteki Seçenekler “Options“ çubuğunda Kopyala “Copy” işaretleme kutusunu işaretleyin. Şayet bir önceki adımda Grafik “Graphical“ seçeneğini seçtiyseniz, imleci hareket ettirirken Ctrl tuşuna basmak aynı etkiye sahiptir.
  2. Kaydırılacak elemanı veya eleman zincirini seçin.
  3. Şayet Sayısal “Numerical“ seçeneğini kullanarak bir ofset mesafesi belirttiyseniz, aşağıdaki şekildeki resimde görüldüğü üzere, imlecin konumlandırıldığı tarafta belirlenen mesafede ön izleme çizgisi görüntülenir.

İmleç duvarın dış yüzünde

İmleç duvarın iç yüzünde

  1. Ön izleme çizgisini istenen ofset konumunda görüntülemek için, imleci gerektiği gibi hareket ettirin ve ardından öğeyi veya öğe zincirini o konuma taşımak veya oraya bir kopya yerleştirmek için, tıklayın veya Grafik “Graphical“ seçeneğini seçtiyseniz, vurgulanan öğeyi tıklayıp seçin ve sonra istediğiniz mesafeye sürükleyin ve yeniden tıklayın. Sürüklemeyi başlattıktan sonra bir ön izleme ölçü kutusu görüntülenir ve bu ölçü kutusuna belirli bir ofset mesafesi girebilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.