1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Öbekleri “Blocks” Ayrı Dosyaya Kaydetmek için WRITEBLOCK Komutunu Kullanın

AutoCAD çiziminizde bir öbek “block” yarattığınız zaman, bu öbek “block” diğer çizimlerde de faydalı olabilir mi diye düşünmeniz gerekir.

O öbeğe “block” diğer çizimlerden Tasarım Merkezini “Design Center” kullanarak ulaşabilirsiniz. Fakat öbeğin “block” nerede olduğunu  (nereye kaydettiğinizi) hatırlamanız gerekecektir.

Bunun yerine, birçok kullanıcı birçok öbeği “block” özel bir çizim dosyasına koyarak öbek kütüphanesi “”block libraries” yaratmaktadır. Veya her öbeği “block” kolayca bulacağı ve belirli isimler verebileceği ayrı bir çizim dosyasına koymaktadır.

Örneğin, Öbekler isimli bir klasörünüz var ve içerisine çift kanatlı pencere öbeğini koyduğunuz çift kanatlı kapı isimli dosyayı bu öbekler klasörüne kaydedebilirsiniz. Bu sistematik size istediğiniz öbeği “block” bulmanızda kesinlikle yardımcı olacaktır.

Çiziminizde bir öbeği “block” ayrı bir dosyaya kaydetmek için, WBLOCK komutunu kullanın. Bu işlem öbeği “block” yazma (kaydetme) olarak isimlendirilir. Öbeği “Block” yazmak (kaydetmek) için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Yazmak (kaydetmek) istediğiniz öbeği block” seçin.
  2. Komut satırına wblock yazıp Enter tuşuna basın. Öbek Yaz “Write Block” iletişim kutusu açılacaktır.

Öbek "Block" Yazma

  1. Kaynak “Source” kısmında, öbeği “block” seçin. Seçtiğiniz öbek “block” aşağıdaki aşağı açılır listede görünecektir.
  2. Üç nokta simgesine tıklayarak öbeği “block” kaydetmek istediğiniz klasöre gelin. Dosya ismi “File name” metin kutusuna istediğiniz ismi vererek OK düğmesine tıklayın.

Şayet gerekli ise, yerleştirme Birimleri “Insert Units” aşağı açılır listesinden  istediğiniz birim tipini

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığı Hakkında

Revit’te Görüş Aralığı “View Range”, bir plan görünüşündeki nesnelerin görünürlüğünü ve görüntülenmesini kontrol eden bir …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.