1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Öbekleri “Blocks” Ayrı Dosyalar Olarak Kaydetmek için WBLOCK Komutu

Bir çizimin içinde bir öbek “block” yaratacağınız zaman, yaratacağınız bu öbeğin “block” diğer çizimlerde faydalı olup olmayacağını düşünmeniz gerekir.

Yarattığınız bu öbeğe “block” diğer çizimlerden Tasarım Merkezi’ni “Design Center“ veya İçerik Araştırıcısını Content Explorer“ kullanarak ulaşabilirsiniz; fakat bu öbeği “block” bulmak için, öbeğin “block” nerede olduğunu yani hard diskinizdeki konumunu hatırlamanız gerekecektir.

Bunun yerine, birçok AutoCAD kullanıcısı birçok öbeği “block” özel bir çizimin içerisine koyarak veya her bir öbeği “block” ayrı çizimlerin içerisine koyarak öbek “block” kütüphaneleri yaratmaktadırlar. Bu çizimleri özel olarak isimlendirdiğiniz ve sık kullandığınız konumlarda sakladığınız için, bu çizimlerin içerdiği öbekleri “block” bulmanız ve kullanmanız daha kolay olacaktır.

Örneğin, Öbekler isimli bir klasörünüz olduğunu ve çift kanatlı pencere öbeğini “block” içeren çizimin bu klasörde olduğunu farz edelim. Böylece çift kanatlı pencere isimli öbeği “block” bulmanız kesinlikle çok daha kolay olacaktır!

Çiziminiz içindeki bir öbeği “block” ayrı bir dosya olarak kaydetmek için, WBLOCK komutunu kullanırsınız. Bu işlem öbeği “block” yazma (kaydetme) olarak adlandırılmaktadır. Şimdi bu öbek “block”  yazma (kaydetme) işlemini bir örnek üzerinde görmek için, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. O anki (aktif) çiziminiz içerisinde, yazmak (kaydetmek) istediğiniz öbeği “block” seçin. Böylece Öbek Yaz “Write Block” iletişim kutusu açıldığı zaman, ayrı dosya olarak kaydetmek istediğiniz öbeği “block” aramak zorunda kalmazsınız.
  2. Komut satırına WBLOCK yazın ve Enter tuşuna basın. Aşağı şekilde görülen Öbek Yaz “Write Block” iletişim kutusu açılacaktır.

Sekil-1

  1. Kaynak “Source” kısmında kaynak tipi olarak Öbek “Block” seçin. Seçmiş olduğunuz öbek “block” hemen yukarıda bulunan aşağı açılır listede görüntülenecektir.
  2. Öbeğin “Block” ayrı dosya olarak kaydedileceği konumu seçmek için, Hedef “Destination” kısmında bulunan Üç Nokta şeklimdeki simgeye tıklayın; dosyaya bir isim verin ve Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.
  3. Şayet gerekiyorsa, Yerleştirme Birimleri “Insert Units” aşağı açılır listesinden bir birim tipi seçin.
  4. OK düğmesine tıklayın.

Siz çizimlerinizi nasıl izliyor ve öbek kütüphanelerini nasıl yaratıyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bırakın!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Altlıklar “Underlay” Hakkında

Revit’te koordinasyon ve inşaat için farklı kotlardaki bileşenlerin ilişkisini anlamanız gerektiğinde Altlıklar “Underlays” yararlıdırlar. Video: …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.