1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Öbekleri “Block” Ulaşılabilir Tut, böylece onları istediğin çizime Yerleştirebilirsin Kısım-I: Araç Paletleri

Öbekler “Blocks” birçok çizimin en ihtiyaç duyulan en gerekli bileşenlerindendir. Çünkü bu öbekler “blocks” BİZE zaman kazandırırlar, çizimin doğruluğunu arttırırlar ve çizim dosyasının ebadını düşürürler. Öbekler “Blocks” çizim içinde birçok kere kullanıldığında ve özellikle farklı çizimler arasında da kullanıldığında en faydalı şekilde kullanılmış olurlar. Bu yüzden, o an çalıştığınız çiziminizde olmayan kaydedilmiş öbeklere “blocks” ulaşmanın bir yolunu bulmanız gerekir. Bu makalede, öbeklerinize ulaşmanın dört yolundan birincisi olan araç paletlerini anlatacağım.

Öbeklerinizi “Blocks” el altında tutmak için Araç Paletlerini kullanın

Figure-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Araç Paletleri penceresinin birçok sekmesi vardır. ve bunlardan bazıları özel öbekleriniz “blocks” için kullanılabilir. Araç Paletleri penceresini açmak için, şeritten Görünüm “View” sekmesini seçin, burada Paletler paneli altında araç paletleri düğmesine tıklayın. Veya komut satırına TOOLPALETTES yazıp Enter’a basın.

Görünüm “View” sekmesi ⇒ Paletler Paneli “Palettes panel” ⇒ Araç Paletleri “Tool Palettes”

Yeni Araç Paletleri Sekmesi Yaratma

AutoCAD yüklenirken standart öbeklerle “blocks” birlikte yüklenmektedir. Örneğin, Mimari “Arhitectural” sekmesi bu standart öbeklere “blocks” sahiptir. Fakat belki siz kendi öbeklerinizin “blocks” olduğu bir sekme yaratmak istersiniz. İşte bu yeni sekmeyi nasıl yaratacağınızı adım adım aşağıda anlattım:

 1. Herhangi bir sekmeye sağ tıklayın ve yeni palet “new palette” komutunu seçin (Her bir sekme palet olarak isimlendirilir.)
 2. Karşınıza ön tanımlı olarak yeni palet “new palette” yazan bir kutucuk çıkacaktır. Bu kutucuğa paletinize vermek istediğiniz yeni ismi yazın ve Enter’a basın.

Şimdi artık yeni boş bir sekmeniz (paletiniz) var.

Tasarım Merkezini “Design Center” kullanarak Öbeklerinizi “Blocks” Aktarın

Yeni bir Araç paleti yaratmanın en kolay yolu Tasarım Merkezini “Design Center” kullanmaktır. Tasarım Merkezini “Design Center” açmak için, şeritten Görünüm “View” sekmesini seçin, burada paletler panelinde “palettespanel”  tasarım merkezi “design center” düğmesine tıklayın.  Veya direkt klavyenin Ctrl tuşu ile birlikte 2 tuşuna basın.

Bir araç paletine Tasarım Merkezini “Design Center” kullanarak öbekler “blocks” eklemek için, iki yol vardır:

 1. Öbeği “block” palet sekmesine sürüklemek: Araç paletinin kullanmak istediğiniz sekmesini görüntüleyin ve Tasarım Merkezinin “Design Center” sol tarafındaki panoyu kullanarak öbekler “blocks” içeren çizimi araştırıp bulun. (Şayet Tasarım Merkezinin “Design Center” sol tarafındaki panoyu göremiyorsanız, Tasarım Merkezinin “Design Center” en üstündeki ağaç görünümüne geç “tree view toggle” düğmesine tıklayın.) çizime çift tıklayın ve sağ panoda öbekleri “blocks görmek için, öbekler “blocks” düğmesine tıklayın. Son olarak seçtiğiniz öbeği “block” görüntülediğiniz araç paleti sekmesine sürükleyin. İşte bu kadar! Bir seferde bir öbek “block” yerine birden fazla yani istediğiniz kadar öbeği de “block” seçip sürükleyebilirsiniz. Bunun için istediğiniz öbekleri “block” seçerken kontrol (Ctrl) tuşuna basılı tutun. Ya da ilk öbeği “block” seçtikten sonra Shift tuşuna basılı tutarak son öbeği “block” seçin.
 2. Bir dizini komple palet sekmesine dönüştürün: Bir dizinin içerisindeki tüm çizimleri veya bir çizimin içerisindeki tüm öbekleri “blocks” içeren palet sekmesini otomatik olarak yaratabilirsiniz. Şayet hali hazırda önceden yaratılmış bir öbek “block” kütüphaneniz varsa, bu muhteşem bir şey. Fakat bunu bir çizimden veya bir çizim grubundan toplanarak basitçe yaratılmış bir sekme yaratmak için kullanabilirsiniz. Bunun dezavantajı bu öbekleri “blocks” mevcut bir paletin içerisine ekleyememeniz olup; bu yöntem yeni bir palet yaratacaktır. Sadece Tasarım Merkezinin “Design Center” sol tarafındaki panoyu kullanarak istediğiniz klasörü araştırarak bulup, seçerek sağ tıklayın ve araç paleti “tool palet” yarat komutuna tıklayın. Yeni sekme bu klasörün ismini alacaktır.
  Figure-2
  Araç Paletleri “Tool Palettes”

O anki açık Çizimden Öbek “Block” Ekleme

Fakat bazen de basitçe o anki açık olan çizimden bir öbeği “block” mevcut bir araç paletine eklemek isteyebilirsiniz. Şayet öbek “block” çiziminizde değilse, (öbeği “block” tanımlamalı fakat çizime yerleştirmemelisiniz.) ve daha sonra aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Kendi araç paletleri “tool palettes” sekmenizi görüntüleyin.
 2. Öbeği “Block” seçin.
 3. Öbeği “Block” seçin ve kendi araç paletleri “tool palettes” sekmenize sürükleyin.

Öbekleri “Blocks Araç Paletleri “Tool Palettes“ Penceresinden Yerleştirme

Bir kere araç paletleri sekmesinde kendi öbeklerinize “blocks” sahip oldunuz mu, öbekleri “blocks” çiziminize yerleştirmek için, bu sekmeyi kullanabilirsiniz. Sadece öbekleri “blocks” içeren sekmeyi görüntüleyin ve istediğiniz öbekleri “blocks” çiziminize sürükleyin.

Öbekler “Blocks” ile ilgili bu makale serisinin sonraki makalelerinde Tasarım Merkezini “Design Center”, İçerik Araştırıcısını “Content Explorer” ve Öbek “Block” Kütüphanesini “Block Library” kullanarak öbekleri “blocks” çiziminize yerleştirmeyi öğreneceksiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.