1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Öbekleri “Block” Ulaşılabilir tut, böylece onları istediğin çizime Yerleştirebilirsin Kısım-IV: Öbek Kütüphanesi

İçerik Araştırıcısını “Content Explorer” ve Tasarım Merkezini “Design Center” kullanarak öbekleri “block” ulaşılabilir tutmayı, önceki makalelerde anlatmıştım. Bu sefer öbek “block” kütüphanesinin nasıl yaratılacağını ve INSERT komutunu kullanarak bu kütüphanedeki öbekleri “blocks” çiziminize nasıl yerleştireceğinizi açıklayacağım.

Çiziminize öbek “block” yerleştirmek için, Araç Paleti “Tool Palette”, Tasarım Merkezi “Design Center”, veya İçerik Araştırıcısı “ Content Explorer” gibi bir araca ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine; öbekleri “blocks” yerleştirmek için, öbeklerinizi “blocks” ayrı birer çizim olarak bir klasöre kaydetmelisiniz. Böylece istediğiniz zaman öbeklerinizi “blocks” bu klasörden çağırarak çiziminize yerleştirebilirsiniz.

Bu yazımda, bir öbekten “block” çizimi nasıl yaratacağınızı açıklayacağım.  Aynı zamanda bu yazımda, öbeğin “block” yerleştirme noktasını otomatik olarak çiziminizin yerleştirme merkezi alan ve böylece öbeği “block” kolayca doğru yere yerleştirmenizi sağlayan WBLOCK komutu ile ilgili tüm ipuçlarını da bulacaksınız.

Öbeklerinizi “Blocks” öbek dizinine “block folder” kaydettiğinizde; INSERT komutunu kolaylıkla kullanabilir, çiziminize yerleştirmek istediğiniz öbeği “block” kolaylıkla bulabilir ve çiziminizde tam istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Ev “Home” sekmesinde Öbek “Block” panelini seçin, burada “ Yerleştir “Insert” komutuna tıklayın.

Ev “Home” sekmesi ⇒ Öbek “Block” paneli ⇒ Yerleştir “Insert

  1. Yerleştir “Insert” iletişim kutusunda; araştır “browse” düğmesine tıklayarak,  öbek dizininizin içinde istediğiniz öbeği “block” bulun. Unutmayın her öbek “block” ayrı bir çizim dosyasıdır.
  2. Çiziminize yerleştirmek istediğiniz öbeğe “block” çift tıklayın.
  1. Çıkan iletişim kutusunda Yerleştirme Noktası “Insertion Point“, Ölçek “Scale” ve Dönme “Rotation” seçeneklerinden istediğiniz ayarları yapın.
  1. OK düğmesine tıklayın.
  2. Şayet ön tanımlı ayar olan yerleştirme noktasını ekranda belirle “specify the insertion point on-screen” seçeneğini kullanacaksanız, öbeğinizi “block” yerleştirmek istediğiniz yeri çizim ekranınızda tıklayın. Ölçek “Scale” ve/veya dönme ”rotation” değerlerini belirleyin. Bu değerlerin hepsini öbeğinizi “block” çizim ekranına yerleştirdikten sonra da yapabilirsiniz.
yerleştir "insert"

Not: Birçok öbeği “blocks” bir çizimin içine koyup bir öbek “block” kütüphanesi de yaratabilirsiniz. Bu durumda, öbeklere “blocks” ulaşmak için Tasarım Merkezini “Design Center” veya İçerik Araştırıcısını “Content Explorer” kullanmanız gerekecektir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Kesit Başlığı Ailesi Oluşturma

Revit’te kesit başı sembolünüze çizim ve pafta numaraları ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki prosedür, bir kesit başı ailesi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.