Öbekleri “Block” Ulaşılabilir Tut, böylece onları istediğin çizime Yerleştirebilirsin Kısım-II: Tasarım Merkezi

 “Öbekleri “Block” Ulaşılabilir tut, böylece onları istediğin Çizime Yerleştirebilirsin Kısım-I Araç Paletleri” başlıklı bir önceki makalede, ihtiyacınız olan öbekleri “blocks” içeren araç paletini nasıl yaratacağınızı ve sonra bu sekmeyi (paleti) kullanarak öbekleri “blocks” çiziminize nasıl yerleştireceğinizi anlatmıştım.

Öbekleri “Blocks” kolayca bulmanın ve bunları çiziminize yerleştirmenin diğer bir yolu da Tasarım Merkezini “Design Center” kullanmaktır. Bu yöntem özellikle sıklıkla kullanmadığınız öbekleri “blocks” çiziminize yerleştirirken faydalıdır. Çünkü Tasarım Merkezi “Design Center” öbekleri “blocks” bulmanız için size bilgisayarınız içinde hatta bilgisayar ağında bile gezinme ve araştırma imkanı sunar. (Aynı Araç Paletleri penceresi gibi, Tasarım Merkezini “Design Center” sadece öbekleri “blocks” çiziminize yerleştirmekten daha fazla işte kullanabilirsiniz; Tasarım Merkezini “Design Center” kullanarak çiziminize tabakalar “layers”, değişik tip stiller “styles”, harici veritabanı referansları “xref”, resimler “images” ve tabiki çizimler “drawings” yerleştirebilirsiniz.

Tasarım Merkezini “Design Center” açmak için, şeritin Görünüm “View” sekmesi içinde Paletler Panelinin “Palettes Panel” altında TasarımMerkezi “DesignCenter” düğmesine tıklayın veya klavyenizin Ctrl tuşu ile birlikte 2’ye basın.

Görünüm “View” sekmesi ⇒ Paletler Paneli “Palettes Panel” ⇒ TasarımMerkezi  “DesignCenter.

Veya Ctrl + 2.

Çizime Tasarım Merkezinden “Design Center bir Öbek “Block” Yerleştirme

Öbeği “Block” yerleştirmek için, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Tasarım Merkezinin “Design Center” sol tarafındaki panoyu kullanarak öbekler “blocks” içeren çizimi araştırıp bulun. (Şayet Tasarım Merkezinin “Design Center” sol tarafındaki panoyu göremiyorsanız, Tasarım Merkezinin “Design Center” en üstündeki ağaç görünümüne geç “tree view toggle” düğmesine tıklayın.) Klasörün yanındaki artı (+) işaretine tıklayarak klasörü genişletin, böylece içerisindeki çizimleri görebileceksiniz.
  2. Çizimin yanındaki artı (+) işaretine tıklayarak veya çizimin ismine çift tıklayarak çizimi genişletin.
  3. Öbekler “Blocks” düğmesine tıklayın. Şimdi Tasarım Merkezini “Design Center”  sağ panosunda aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi tüm öbekleri “blocks” göreceksiniz.

Figure

  1. İstediğiniz öbeği “block” seçip çizim alanına sürükleyin ve bırakın.  AutoCAD bu yerleştirilen öbeği “block” otomatik olarak çizimin tanımlanmış birimlerini “units” baz alarak ön tanımlı ölçeklendirme ve dönme “rotation” açı değerini kullanarak ölçeklendirecek ve dönme “rotation” açısını ayarlayacaktır.

 

ÖLÇEĞİ “SCALE” VE DÖNME Yİ “ROTATION” SEÇME

Daha fazla seçenek için, Tasarım Merkezininde “Design Center” bir öbeği “block” seçip sağ tıklayın ve öbek yerleştir “insert block” komutunu seçin. Öbeğin “Block” yerleştirme noktasını “insertion point”, ölçeğini “scale” ve dönme açısını “rotation angle” tanımlamanıza olanak sağlayan yerleştir iletişim kutusu açılacaktır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AUTOCAD Doküman

  Sitemizde  bu AUTOCAD DOKÜMAN başlığı altında AutoCAD    ile ilgi bir çok Türkçe dokümanı …

Bir cevap yazın